Sąd nakazał wydanie 8-letniego chłopca Holendrom. Jest wniosek o wstrzymanie orzeczenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia tego sądu dotyczącego wydania Holendrom 8-letniego autystycznego chłopca. Taki sam wniosek złożyli dziś pełnomocnicy rodziny Hertogów szukającej w Polsce azylu.

2020-12-29, 18:01

Sąd nakazał wydanie 8-letniego chłopca Holendrom. Jest wniosek o wstrzymanie orzeczenia
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: 3drenderings / Shutterstock.com

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej Aleksandra Skrzyniarz, sąd 22 grudnia zadecydował o przymusowym odebraniu Martina od rodziców - Ekateriny oraz Conrada Hertogów oraz wydaniu dziecka władzom Królestwa Niderlandów w terminie tygodniowym.

Powiązany Artykuł

Sąd free shutter 1200.jpg
Sąd nakazał deportację 8-letniego Martina do Holandii. "Bez rozprawy, bez przesłuchania"

Wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia

Prokuratura dziś złożyła do sądu wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia. Ponadto postanowienie sądu rejonowego zostanie przez prokuraturę zaskarżone. - Prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu. Niezwłocznie po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wydanego orzeczenia wywiedziony zostanie do sądu odwoławczego środek zaskarżenia, albowiem orzeczenie - jako naruszające fundamentalną zasadę dobra dziecka - prowadzi do wyrządzenia małoletniemu niepowetowanej szkody - mówiła rzecznik prokuratury.

Posłuchaj

Prok. Aleksandra Skrzyniarz o zaskarżeniu decyzji o wydaniu 8-latka holenderskim służbom społecznym (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia sądu złożyli także pełnomocnicy rodziny. Adwokat Bartosz Lewandowski mówił Polskiemu Radiu, że wydanie dziecka Holendrom przyniesie nieodwracalne skutki - dziecko nie wróci do rodziców nawet jeśli sąd wyższej instancji przychyli się do apelacji i postanowi, że Martin powinien zostać z rodziną. Pełnomocnik wskazywał, że zgodnie z opiniami specjalistów rodzice sprawują nad chłopcem bardzo dobrą opiekę.

- Wszystkie opinie lekarskie, psychologiczne, psychiatryczne, certyfikaty, które pokazują przygotowanie rodziców do opieki nad dzieckiem z ciężkim spektrum autyzmu są wystarczające do tego, aby uznać, że dobro małoletniego jest tylko w rodzinie, nie w placówce, w której jego rozwój się cofnął - mówił mecenas Lewandowski.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Powiązany Artykuł

pap_sąd akta 1200.jpg
Matka cierpiącego na autyzm Martina zostanie w Polsce. Sąd nie wydał jej władzom Holandii

Dramat holenderskiej rodziny

Chłopiec został rozdzielony z rodziną w Holandii w 2018 roku po tym, jak sąsiad poinformował służby społeczne, że dziecko krzyczy. Martin nie widział rodziców ponad rok, potem wizyty były raz w miesiącu przez trzy godziny.

Jak mówił Bartosz Lewandowski - w lutym 2020 roku, po kolejnej decyzji holenderskiego sądu, przedłużającej pobyt dziecka w internacie, rodzina postanawia uciec do Polski i starać się o azyl. Holandia oskarżyła Ekaterinę i Conrada Hertogów, rodziców Martina, o rodzicielskie uprowadzenie i wydała za nimi Europejski Nakaz Aresztowania.

We wrześniu Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Polska nie wyda rodziców autystycznego chłopca.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej