Idea Bank zostanie przejęty przez Pekao. BFG wszczął przymusową restrukturyzację

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku. 3 stycznia 2021 r. bank ten zostanie przejęty przez Pekao - poinformował w czwartek w komunikacie BFG. Zapewnia, że klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak dotąd.

2020-12-31, 13:21

Idea Bank zostanie przejęty przez Pekao. BFG wszczął przymusową restrukturyzację

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku S.A., wszczął jego przymusową restrukturyzację. Bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Pekao S.A., jeden z największych banków w Polsce - napisano w czwartkowym komunikacie BFG. Bank należy do biznesmena Leszka Czarneckiego. 

Wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów. W związku z przymusową restrukturyzacją klienci nie muszą podejmować żadnych działań w celu przeniesienia rachunków bankowych - wynika z komunikatu BFG, przekazanego PAP. 

Opinia banku Pekao SA 

Przejęcie Idea Banku oznacza dla Pekao zwiększenie skali działalności i rozwój bazy klientów w segmentach mikrofirm i MŚP, strategicznych dla rozwoju przejmującego banku - poinformował bank Pekao w czwartkowym komunikacie.


"Dla banku Pekao SA przejęcie oznacza zwiększenie skali działalności i rozwój bazy klientów w segmentach mikrofirm i MŚP, strategicznych dla rozwoju banku. Struktura przejęcia w ramach przymusowej restrukturyzacji pozwala zminimalizować wpływ przejęcia na profil płynnościowy i kapitałowy banku Pekao SA" - napisano.

Dodano, że przejęcie, w ramach procesu przymusowej restrukturyzacji, pozwoli ograniczyć negatywny wpływ upadłości Idea Banku na sektor bankowy.

"Struktura transakcji pozwala z jednej strony zabezpieczyć pozycję kapitałową i płynnościową Banku Pekao S.A., nie wpływając na potencjał dywidendowy banku, a z drugiej, dzięki wykorzystaniu efektów skali pozwala wygenerować wartość dla akcjonariuszy w formie synergii.

W szczególności będziemy się skupiać na utrzymaniu dostępu do finansowania dla klientów biznesowych i udostępnieniu im oferty produktowej naszego Banku, umożliwiając dalszy rozwój ich biznesu.

REKLAMA

Przygotujemy też bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank S.A., m.in. zaproponujemy konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat oraz atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne. Jednocześnie, dostępna będzie specjalna oferta kredytowa dla mikrofirm" – powiedział, cytowany w komunikacie, p.o. prezes Pekao SA Leszek Skiba. 

Klienci Idea Banku nic nie stracą 

BFG udzieli z dniem przejęcia bankowi przejmującemu gwarancji pokrycia strat wynikających z ryzyka związanego z przejmowanymi prawami majątkowymi lub przejmowanymi zobowiązaniami.

Jak podał BFG, oddziały Idea Banku będą dostępne dla klientów pod szyldem Banku Pekao od poniedziałku, 4 stycznia 2021 r. Oddziały banku będą otwarte od godziny 13.00. BFG prosi, by przed udaniem się do placówki, sprawdzić godziny jej otwarcia.

Fundusz zapewnił, że klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, a działalność instytucji nie zostaje zawieszona, wszystkie produkty pozostają aktywne. 

Klienci mogą korzystać z kart i bankomatów oraz oddziałów banku. Nie zmieniają się numery rachunków, hasła i loginy do bankowości internetowej

REKLAMA

Klienci Idea Banku mogą korzystać z kart (płatności i wypłaty z bankomatów) zgodnie z dotychczasowymi zasadami, przy czym w związku ze wspomnianą wyżej przerwą techniczną transakcje kartami płatniczymi będą realizowane do wysokości dostępnych środków na koncie z godziny 18:00 dnia 31.12.2020.

Zastrzeżono, że choć transakcje i operacje realizowane są na bieżąco; usługa Express Elixir może być czasowo niedostępna.

Działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego prowadzone są w porozumieniu z pozostałymi członkami sieci bezpieczeństwa finansowego: Komisją Nadzoru Finansowego, Ministerstwem Finansów oraz Narodowym Bankiem Polskim. O przymusowej restrukturyzacji informowana jest też Komisja Europejska oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.


PR24/PAP/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej