Kazachstan ostatecznie zniósł karę śmierci. Wcześniej przez blisko 20 lat obowiązywało moratorium
Wraz z podpisaniem przez prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomarta Tokajewa 2. protokołu do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ w sobotę kraj ten zniósł karę śmierci na swoim terytorium - podało biuro prezydenckie w specjalnym komunikacie.
2021-01-02, 11:22
W ciągu ostatnich 20 lat w Kazachstanie obowiązywało moratorium na stosowanie kary śmierci. Począwszy od 2003 r. zawieszono wykonywanie wcześniej zasądzonych wyroków przewidujących tę karę.
Powiązany Artykuł
![1200_Christopher_Vialva_EN.jpg](http://static.prsa.pl/images/5ca64771-e75e-4bf0-8d26-2af16e41a77f.jpg)
Jako 19-latek zabił dwoje ludzi i spalił ich ciała. Wykonano na nim karę śmierci
Pod koniec grudnia parlament Kazachstanu ratyfikował Drugi protokół fakultatywny do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ w sprawie zniesienia kary śmierci, przyjęty w Nowym Jorku dnia 15 grudnia 1989 r.
Podpis prezydenta Kasym-Żomarta Tokajewa złożony pod protokołem był ostatnim elementem procesu ratyfikacji tego dokumentu - przyjmowanego przez państwa na zasadach dobrowolności.
Jeden z ostatnich krajów
REKLAMA
Mimo obowiązującego w Kazachstanie moratorium sporadycznie dochodziło tam w ostatnich dwóch dekadach do skazywania na śmierć przez miejscowe sądy. Dotyczyło to przestępstw kwalifikowanych jako akty terroru. W 2016 r. w Ałmaty skazano na śmierć mężczyznę, który zabił ośmiu policjantów i dwóch cywilów. Ostatecznie jednak karę tę zamieniono na dożywocie - przypomina francuska agencja AFP.
Kazachstan jest jednym z ostatnich krajów poradzieckich, który odstąpił od stosowania kary śmierci. Jedyną była republika radziecką, która wciąż ją stosuje jest Białoruś. Rosja - przypomina AFP - de facto nie stosuje kary głównej, choć formalnie nie ratyfikowała Drugiego protokołu do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ.
jp
REKLAMA