"1000 filmów, które tworzą historię kina". Prof. Kletowski: udało się utrzymać wielogłosowość tej publikacji
- Tytuł jest podchwytliwy, ponieważ nie chodzi tu tylko o jedną historię pisaną przez kanon dzieł dziesiątej muzy, który staraliśmy się przewietrzyć. Są filmy kanoniczne jak "Obywatel Kane", są też takie, które wyjęliśmy z szuflady. Z perspektywy dnia dzisiejszego okazują się nie mniej ważne niż te namaszczone przez krytyków, historyków kina dekadę temu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Kletowski, filmoznawca, redaktor publikacji "1000 filmów, które tworzą historię kina".
2021-01-11, 23:50
Książka "1000 filmów, które tworzą historię kina" przybliża filmy, jakie odcisnęły wpływ na kinematografię oraz rzuca na nią świeże spojrzenie.
Powiązany Artykuł
"Po przełomie wypadła z głównego nurtu debaty". Dr Paweł Ukielski o polityce historycznej
- To są historie. Z jednej strony jest historia kina jako całości, ale też historie poszczególnych kinematografii japońskich, włoskich, francuskich itd. Jest też historia kina z najwyższej półki - powiedział prof. Piotr Kletowski.
- Jest w naszej książce obok wielkich omówionych dzieł amerykańskiej kinematografii duża liczba filmów gatunkowych. Kluczem do otwarcia naszej pozycji jest traktowanie kina jako naczyń ze sobą połączonych, jako naświetlanie filmów nie tylko namaszczonych, ale takich, które były ignorowane, a które okazują się bardzo ważne z perspektywy całościowej kina i poszczególnych zjawisk kinematograficznych - wskazał profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak należy czytać tę publikację? - Wydaje mi się, że tutaj trzeba stosować taką metodę polifonii. W moim mniemaniu udało się utrzymać wielogłosowość, która tworzy spójną narrację.
Filmoznawca podkreślił, jak ważny był dobór redaktorów tej publikacji. - Książkę współtworzyli wybitni znawcy sztuki filmowej, dobierałem tak specjalistów, żeby to byli ludzie reprezentujący najwyższą znajomość danych zjawisk. Zaufałem ludziom, którzy znają się na poszczególnych gatunkach filmowych, zaufałem też ich pasji i wiedzy, która pozwoliła z tych najlepszych elementów stworzyć całość - narracje na temat historii kina. Potraktowaliśmy kino jako zjawisko w takiej formie klasycznej - jako sztukę XX wieku, która zdobywała popularność (...) aż po dzień dzisiejszy, kiedy nastąpiła era ponownego odkrycia medium filmowego - podsumował gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
REKLAMA
Prowadziła: Jakub Moroz
Gość: dr hab. Piotr Kletowski, prof. UJ filmoznawca, Uniwersytet Jagielloński
Data emisji: 11.01.2021
Godz. emisji: 23.35
REKLAMA
kmp
REKLAMA