"Szliśmy razem, śpiewając nepalski hymn". Nirmal Purja opublikował nagranie z wejścia na K2

"Brat przy bracie, ramię w ramię, szliśmy razem, śpiewając nepalski hymn" - napisał w niedzielę na Twitterze Nirmal Purja, jeden z dziesięciu zdobywców K2 (8611 m) w Karakorum. Opublikował też nagranie z pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt. Purja - jako jedyny - dokonał tego bez użycia tlenu.

2021-01-24, 14:36

"Szliśmy razem, śpiewając nepalski hymn". Nirmal Purja opublikował nagranie z wejścia na K2
16 stycznia 10 Nepalczyków z trzech różnych wypraw komercyjnych dokonało historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. . Foto: Twitter/Nirmal Purja

16 stycznia 10 Nepalczyków z trzech różnych wypraw komercyjnych dokonało historycznego wejścia na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. O godz. 16.58 czasu pakistańskiego (12.58 czasu polskiego) stanęli na szczycie Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

Powiązany Artykuł

Nepalczycy K2 1200.jpg
Nirmal Purja zdobył K2 bez wspomagania tlenem: zaryzykowałem

W niedzielę Purja opublikował w sieci filmik z ostatnich chwil zdobywania szczytu. Na nagraniu słychać, jak nepalscy wspinacze śpiewają hymn swojego kraju

Podkreślił, że był to sukces całego zespołu i że jest bardzo dumny ze swoich kolegów. "Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dzielić się tą chwilą" - napisał.

Nirmal Purja to były żołnierz elitarnej jednostki sił specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii zapisał się już wcześniej w historii światowego himalaizmu po tym jak w 2919 r., w ciągu 189 dni zdobył z tlenem wszystkie 14 ośmiotysięczników.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Adam Bielecki 1200 F.jpg
Adam Bielecki wywołał kontrowersje. "Nie zamierzałem umniejszać wyczynu Nepalczyków (...) mam korbę z tym tlenem"

Tym razem - jako jedyny - zdobył szczyt K2 bez używania dodatkowego tlenu. Zdradził jednak, że wahał się przed podjęciem takiej decyzji.

Czytaj także:

"Wyczyn tego kalibru nie jest możliwy, jeśli nie masz celu lub jeśli myślisz tylko o swojej chwale. Wiem, do czego jest zdolny mój umysł i ciało, jednak trudno było mi podjąć decyzję - ze względu na warunki pogodowe i czas działania nie byłem odpowiednio zaaklimatyzowany. Spałem jedynie w obozie II na wysokości 6600 m, a idealnie byłoby spać lub przynajmniej dojść wcześniej do obozu IV. […] Brak aklimatyzacji, niskie temperatury, ryzyko spowolnienie akcji i narażenia na niebezpieczeństwo wszystkich jej uczestników - to były moje rozterki i pytania. Zaryzykowałem. To był mój wybór. Miałem własne powody i etos. Zadanie wykonane! K2 zimą bez dodatkowego tlenu" - napisał w mediach społecznościowych.

Do tej pory rekord na K2 o tej porze roku należał do uczestników polskiej ekspedycji. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego działała od strony chińskiej, północnym filarem i jej trzej członkowie: Marcin Kaczkan, Piotr Morawski oraz Denis Urubko dotarli do 7650 m, zakładając obóz IV.

REKLAMA

Czytaj także:

Na dziesięć spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi zimą wspięli się Polacy, w tym na jeden z Moro. Pierwszym ośmiotysięcznikiem, na którym stanęli zimą alpiniści był najwyższy z nich - Mount Everest (8848 m). Dokonali tego 17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki na wyprawie kierowanej przez pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawadę.

Czytaj także:

paw/, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej