"Wymiar sprawiedliwości odziedziczony po PRL-u". Rozpłochowski o niewyjaśnionych zbrodniach komunistycznych
- Odziedziczony w spadku po komunizmie PRL-owski zbrodniczy wymiar sprawiedliwości ma ciągle w swoich szeregach wyznawców, dziś już nowego, komunizmu. To często ludzie młodsi, ale są przesiąknięci ideami nowego komunizmu, które prezentuje dzisiejsza totalna opozycja - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli także działacze Solidarności: Andrzej Michałowski z Gdańska i Zbigniew Janas z Warszawy.
2021-01-30, 15:15
Dzień 30 stycznia to smutna rocznica, tego dnia bowiem, w 1989 roku, doszło do tragicznej śmierci księdza Stanisława Suchowolca, kapelana Białostockiej Solidarności. Oficjalnie kapłan zmarł w wyniku zatrucia tlenkiem węgla po pożarze, który wybuchł na plebanii, jednak historycy i prokuratorzy IPN nie mają wątpliwości, że ksiądz Suchowolec został zamordowany przez bezpiekę. W tym samym czasie, kiedy doszło do tragicznej śmierci kapelana, trwały już rozmowy między władzą a opozycją w Magdalence. O rozliczaniu zbrodni komunistycznych mówili w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Michałowski i Zbigniew Janas.
Powiązany Artykuł
Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego
Zbigniew Janas stwierdził, że o sposobie funkcjonowania SB może powiedzieć bardzo wiele, bo jego żonę bezpieka zabrała od chorego dziecka i ciężko pobiła w areszcie na Mokotowskiej. Wyjaśnił, że przykład ten podaje, ponieważ on długo szukał osoby, która była odpowiedzialna za doprowadzenie jego żony do ciężkiego stanu i pobytu w szpitalu, ale nigdy mu się to nie udało.
- Dlatego że oni nie zostawiali śladów. Nie było śladów np. w dokumentach, żeby można było w ogóle dojść, kto to był. (...) Bezpieka ma to do siebie, że ona bardzo wiele rzeczy przeprowadza tajnie. Nic nie jest napisane, nigdzie nie jest zgłoszone, nikt się tym formalnie nie zajmuje. Pewne rzeczy są "na gębę", więc potem jest bardzo trudno udowodnić - mówił Zbigniew Janas. Dodał, że o tym problemie świadczyć może fakt, że wielu spraw nie rozwiązał IPN nie tylko wcześniej, ale także po 2015 roku, kiedy doszło do zmiany władzy.
- Cenckiewicz: antykomunizm powinien być obowiązkiem, częścią całej wspólnoty politycznej
- 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak wygląda ściganie komunistycznych zbrodniarzy?
- Mural, wystawa, publikacja z fotografiami. IPN w Szczecinie upamiętnił ofiary Grudnia '70
Powiązany Artykuł
"Porządkowanie przestrzeni historycznej". Janusz Waliś o działalności fundacji "Łączka"
Andrzej Michałowski opowiedział historię innego kapłana, swojego przyjaciela - ks. Sylwestra Zycha, zamordowanego już po 4 czerwca 1989 roku - i tego, że jego śmierć także nigdy nie została wyjaśniona. Jak stwierdził, wielokrotnie wraz z kolegami zwracał się o pomoc w tej sprawie do innego działacza opozycyjnego, Andrzeja Milczanowskiego, który o 1992 roku był ministrem spraw wewnętrznych, ale mimo to śledztwo nie zostało zrobione porządnie.
- Dlatego Andrzej Milczanowski ponosi odpowiedzialność tak samo, jak wszyscy pozostali, za to, że nie zrobili w tej sprawie komisji, że nie było porządnego pionu śledczego, że ten cały IPN to jest taka pozorowana historia, że trzeba tam zrobić porządek, że trzeba te śledztwa poprowadzić porządnie - mówił.
Andrzej Rozpłochowski stwierdził, że problem wyjaśniania zbrodni komunistycznych, zwłaszcza tych popełnionych już po 4 czerwca 1989 roku, czyli tzw. wyborach kontraktowych, wynika z odziedziczenia po PRL-u całego wymiaru sprawiedliwości.
Powiązany Artykuł
Krzysztof Szwagrzyk: poszukiwania na Powązkach umożliwiły zetknięcie się z jeszcze większym barbarzyństwem komunizmu
- Odziedziczony w spadku po komunizmie, po socjalizmie PRL-owski, zbrodniczy wymiar sprawiedliwości, oparty głównie na pionie prokuratorskim i sędziowskim, ma ciągle między sobą, w swoich szeregach wyznawców - dziś już nowego - komunizmu. To są często już ludzie młodsi, którzy nie robili karier w PRL-u, ale są przesiąknięci tymi ideami nowego komunizmu, które prezentuje dzisiejsza totalna opozycja - mówił Andrzej Rozpłochowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Rozpłochowski (działacz śląskiej Solidarności), Andrzej Michałowski (działacz gdańskiej Solidarności), Zbigniew Janas (działacz Solidarności w Warszawie)
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 13.35
PR24/jmo
REKLAMA