Rozpoczęły się konsultacje Krajowego Planu Odbudowy po pandemii

O Krajowym Planie Odbudowy i konsultacjach, dotyczących zasad i zakresu przyznawanych w ramach programu środków, mówił w radiowej Jedynce wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

2021-02-26, 17:50

Rozpoczęły się konsultacje Krajowego Planu Odbudowy po pandemii
Luty był trzynastym miesiącem ciągłego wzrostu produkcji przemysłowej.Foto: Shutterstock.com

Jak poinformował, rozpoczęte dzisiaj konsultacje potrwają do 2 kwietnia, a negocjacje z Komisją Europejską powinny się zamknąć w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

Powiązany Artykuł

pmm free tt 663 1 .jpg
Premier: Krajowy Plan Odbudowy po COVID-19 zakłada wzrost produktywności, wydajności i konkurencyjności gospodarki

Plan przewiduje realizację pięć priorytetów

Gość Polskiego Radia podkreślał, że Plan przewiduje inwestycje w: ochronę zdrowia, gospodarkę i przedsiębiorców, energię i ochronę środowiska a także w cyfryzację, infrastrukturę, transport i innowacje oraz w spójność terytorialną.


Posłuchaj

O Krajowym Planie Odbudowy i konsultacjach, dotyczących zasad i zakresu przyznawanych w ramach programu środków, mówił w radiowej Jedynce wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/. 5:21
+
Dodaj do playlisty

Buda wskazał, że co najmniej 20 proc. środków przeznaczonych na inwestycje trafi na komponent cyfryzacyjny, a 37 proc. na inwestycje związane ze środowiskiem i ochroną klimatu.

Wydane środki maja wzmocnić gospodarkę i uodpornić ją na takie wydarzenia jak pandemia

- Z tego należy podkreślić znaczenie wydatków na  zieloną i inteligentną mobilność, przeznaczenie prawie 20 mld na transformację cyfrową, ponad 27,4 mld zł na zieloną energię oraz zmniejszenie energochłonności a także przeznaczenie ponad 18 mld na wzmocnienie odporności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw – mówił wiceminister Buda.

Powiązany Artykuł

Olga Semeniuk 1200.jpg
"Twarde projekty związane z gospodarką". Olga Semeniuk o Krajowym Planie Odbudowy

Jak dodaje, eksperci przewidują, że takie zdarzenia związane z pandemią, jakie pojawiły się w 2020 r., mogą się powtarzać w różnych formach.

Przypomniał, że KPO przewiduje skierowanie na inwestycje 23,9 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Celem Programu, przypomniał wiceminister - jest ponadto zwiększenie dochodów Polaków z czym wiąże się utrzymanie miejsc pracy.

- Nie można przecież walczyć o współczynniki, które się nie przekładają na komfort życia Polaków, np. wzrost wynagrodzeń - ocenił.

Błażej Prośniewski, PR24, jk

Polecane

Wróć do strony głównej