"W 1939 roku Polska nie miała wyjścia". Historyk o polityce Józefa Becka
- Historycy badający lata poprzedzające wybuch II wojny światowej nie mają wątpliwości, że sytuacja międzynarodowa przypominała kwadraturę koła. Nie można było podjąć innych decyzji. Polska nie mogła ustąpić, nie mogła wejść na drogę współpracy z Niemcami. Cokolwiek zrobiłby minister Józef Beck, nie był w stanie odmienić biegu wydarzeń - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Stanisław Żerko, autor książki "Stosunki polsko-niemieckie 1938-1939".
2021-03-07, 09:57
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w tym czasie Polska prowadziła politykę na miarę swoich możliwości i sił. - Nie była czynnikiem na arenie międzynarodowej, który mógłby dokonać zwrotu. Polska się dostosowywała, musiała uwzględniać zachodnią politykę ustępstw wobec Hitlera. Była to polityka naiwna, ale jej celem było zachowanie pokoju. Jej racjonalność polegała na tym, że w roku 1938 Wielka Brytania nie była przygotowana do wojny. Polska miała ograniczone pole manewru - tłumaczył.
Powiązany Artykuł
"Beck miał świadomość tego, że Polska została zapędzona w kozi róg"
Polska polityka zagraniczna prowadzona przez Józefa Becka nie ustrzegła się błędów. - Beck był kontynuatorem polityki Józefa Piłsudskiego. Z tym zastrzeżeniem, że Marszałek Piłsudski w 1934 roku wskazywał jej ramy czasowe na cztery lata. Za więcej nie chciał ręczyć. W 1938 roku Beck uważał, że nadal będzie można lawirować pomiędzy mocarstwami. Hitler to przerwał i domagał się od Polski wyraźnego określenia się po jednej ze stron, po stronie Niemiec. W 1938 roku Polska przekroczyła pewne granice dokonując zajęcia Zaolzia. W dużym stopniu zrujnowało to nasz wizerunek za granicą - powiedział historyk.
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał również, że w latach 20. XX wieku Niemcy ukuli w odniesieniu do Polski pojęcie "państwo sezonowe". - Była w tym pogarda, ale też myśl, że los Polski zależy od koniunktury międzynarodowej. To też miało miejsce. Koniunktura międzynarodowa określała polską sytuację w XX wieku. W roku 1918 i 1989 ta koniunktura była znakomita, w roku 1939 oraz w latach 1944-45 niewiele od nas zależało. Cokolwiek zrobiłby Józef Beck w roku 1939, to nie był w stanie odmienić biegu wydarzeń. Decydowały Niemcy i Zachód - podsumował prof. Stanisław Żerko.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzący: prof. Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Stanisław Żerko (historyk)
REKLAMA
Data emisji: 7.03.2021
Godzina: 08.07
PR24/tj
Polecane
REKLAMA