"Stworzenie nowej formacji raczej nie jest realnym scenariuszem". Politolog komentuje odejście Fideszu z EPL
- Stworzenie zupełnie nowej międzynarodówki byłoby niewątpliwie pokusą, ponieważ zebranie konserwatywnych formacji z różnych państw, zapewne stworzyłoby istotną siłę. Pojawiałby się jednak problem udziałów w takiej nowej formacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Fedoruk, politolog.
2021-03-07, 14:33
3 marca węgierska partia Fidesz opuściła Europejską Partię Ludową z powodu przyjęcia nowego regulaminu, który umożliwia wyrzucenie z frakcji całej partii. – Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w ich zdolności do reprezentowania naszych wyborców – przekazał Viktor Orban.
Powiązany Artykuł
![Orban pap 1200x660.jpg](http://static.prsa.pl/images/f04db7f1-3935-4b89-9d10-8ef39e70f56b.jpg)
Fidesz opuszcza frakcję EPL w PE. Prof. Młyńczyk: Orban skazuje się na marginalizację
- Na razie, na ile dobrze można zrozumieć te komunikaty, Fidesz opuszcza przede wszystkim struktury parlamentarne Europejskiej Partii Ludowej. Oznacza to zapewne, że węgierscy politycy chcą zachować możliwość manewru w kontekście tego, co będzie dalej - oceniał ruch Orbana prof. Rafał Fedoruk.
Politolog odniósł się do pomysłu stworzenia "zupełnie nowej międzynarodówki" przez węgierską partię. Jego zdaniem jest to "niewątpliwie pokusą". - Zebranie konserwatywnych, czy narodowo-konserwatywnych formacji z różnych państw, zapewne stworzyłoby istotną siłę - powiedział gość PR24. - Pojawiałby się jednak problem udziałów w takiej formacji - zauważył rozmówca.
REKLAMA
Zdaniem eksperta, stworzenie nowej międzynarodówki "raczej nie jest realnym scenariuszem". Jednym z powodów, jak zauważył prof. Fedoruk, jest fakt, że "polityka w USA będzie zupełnie inna, jeśli chodzi o Europę, w porównaniu do czasów Donalda Trumpa".
- Fidesz we frakcji EKR? Krasnodębski: to bym nam pozwoliło wzmocnić pozycję w PE
- "Za węgierską delegacją mogą podążyć kolejne". Dominika Ćosić o wyjściu Fideszu z EPP
- Węgry: Fidesz opuszcza frakcję EPL. Decyzję przekazał Viktor Orban
Relacje Fidesz - PiS
Powiązany Artykuł
![orban-free-shutt-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/60be984e-502e-42aa-a7d1-1ba412317ed4.jpg)
Francuski publicysta: Fidesz odstawał od reszty EPL, która poszła mocno w lewą stronę
Politolog zauważył, że ma miejsce pewne zbliżenie partii Viktora Orbana z ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego. - Są zbieżności wielu aspektów polityk prowadzonych przez oba rządy - zauważył ekspert. - Widoczne są one szczególnie w tym kontekście pozostawienia integracji europejskiej, na tym poziomie jej głębokości, do którego Unia Europejska doszła w ostatnich 12 latach - ocenił prof. Fedoruk.
Rozmówca zwrócił uwagę, że niezależnie od sytuacji, należy pamiętać o tym, że "Viktor Orban jest jednym z bardziej utalentowanych graczy politycznych". - Jest to polityk, który z jednej strony ma bardzo dobre stosunki z Berlinem, a z drugiej poprawne z Waszyngtonem - przypomniał gość PR24. - Przyjmuje rosyjską energetykę jądrową i ma też pogłębione relacje z Pekinem - wymieniał politolog.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Rafał Fedoruk, politolog UW
Data emisji: 07.03.2021
Godzina: 13.33
jbt/pr24
REKLAMA