"Przykład dla innych krajów". Paweł Milcarek o możliwości odrzucenia konwencji stambulskiej przez Polskę
- Skończył się liberalizm w swoim klasyczny wydaniu, zabiegający o wolność, tolerancję itd., w o wiele większym stopniu uaktywniane są mechanizmy totalitarne, z narzucaniem jednej ideologii czy kryminalizacją zachowań, które sprzeciwiałyby się ideologicznym konceptom. Liberalizm przybrał oblicze ideologii chętnie sięgającej po policję i pałkę - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof, publicysta "Christianitas".
2021-03-20, 08:52
Paweł Milcarek komentował doniesienia dotyczące m.in. upominania się przez srodowiska liberalne i lewicowe o specjalne traktowanie osób transpłciowych oraz LGBT.
Powiązany Artykuł
"Tak dla rodziny, nie dla gender". Obywatelski projekt ustawy przedmiotem dyskusji w Sejmie
- To jeden wielki społeczny eksperyment, który jest przeprowadzany wobec naszego życia. Podział płci jest dla życia i kultury podstawowy, uderzenie w ten obszar to prowokowanie masowej społecznej dezorientacji, która potem ułatwia zarządzanie tymi, którzy będą mu podlegali - stwierdził publicysta i zauważył, że na początku tego zjawiska jest problem z ludźmi, którzy mają na którymś etapie problemy z orientację płciową i trzeba udzielić im pomocy.
- Jednak to dawno wykroczyło poza te ramy, mamy zaproszenie do traktowania płci jako efektu wyboru, planu na życie, które miałby sobie rysować np. kilkunastoletni człowiek, to niebezpieczne zjawisko - dodał.
Jak ocenił gość audycji, kapitał kulturowy i tożsamość kulturowa w przypadku polski działa na niekorzyść tych ideologicznych napaści. - Jednak jest rzeczą niezbędną aktywna polityka tworząca trwałe mechanizmy blokujące. Takim kokiem może być odrzucenie konwencji stambulskiej, projekt w tej sprawie trafił do parlamentu. Jest możliwość, by nie tyle ostrzegać przed ideologicznymi zagrożeniami płynącymi z tego dokumentu, ale by go odrzucić. Byłby to też świetny przykład dla innych krajów - zwracał uwagę Paweł Milcarek.
REKLAMA
Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.
Posłuchaj
W lipcu ub.r. minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Do wypowiedzenia tego dokumentu wzywali też inni politycy Solidarnej Polski.
Jeszcze latem ub.r. premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją. Według premiera dokument ten nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.
Czytaj także:
- Zmiana w zastrzeżeniach do konwencji stambulskiej. Prezydent podpisał ustawę
- Gender w unijnym prawie? Komisja Europejska szykuje kontrowersyjny dokument
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Wojna cywilizacji
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: Paweł Milcarek, filozof, publicysta
Data emisji: 20.03.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 17:35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA