Jak kształcić specjalistów od sztucznej inteligencji? Ma w tym pomóc program AI Tech

Projekt AI Tech - Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych pozwoli na rozwój w obszarze zastosowań sztucznej inteligencji najzdolniejszym studentom - powiedział podczas jego inauguracji minister ds. cyfryzacji w KPRM Marek Zagórski.

2021-04-16, 14:54

Jak kształcić specjalistów od sztucznej inteligencji? Ma w tym pomóc program AI Tech
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa poinformował, że prace nad projektem rozpoczęły się blisko 2 lata temu, a idea programu AI Tech Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych "zrodziła się z potrzeby zastosowania jak najbardziej innowacyjnych metod kształcenia skierowanych do najzdolniejszych studentów w obszarach, które mają największy potencjał i przyszłość".

Jak dodał, w ramach jego realizacji planowana jest koncentracja "głównie na AI, czyli sztucznej inteligencji".

Posłuchaj

Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski - o inauguracji Akademii Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych. (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- W ramach programu powstało konsorcjum pięciu uczelni - wspomniał Zagórski. Jak dodał, idea projektu AI Tech "polega na tym, żeby zaoferować najzdolniejszym studentom chcącym rozwijać swoje kompetencje w obszarze zastosowań AI i szerzej, nowoczesnych technologii, dodatkowe możliwości obok tego podstawowego zakresu, który każda z uczelni realizuje".

Powiązany Artykuł

oko skanowanie sztuczna inteligencja 1200.jpg
Beata Ostrowska: AI, big data, biometria, chmury to trendy, które zyskają w 2021 roku

Minister powiedział, że uczelnie, które przystąpiły do projektu "to są te, które mają bardzo bogate doświadczenie, ale też dużo sukcesów w kształceniu studentów w tych obszarach". 

Marek Zagórski poinformował, że w ramach programu mają zostać zrealizowane trzy główne cele. To upowszechnienie metody kształcenia dodatkowego wypracowanej w ramach realizacji projektu, "spowodowanie, że ci najlepsi studenci będą mieli dodatkową ofertę, która sprawi, że będą chcieli kształcić się na polskich uczelniach" oraz "zasilenie polskiej gospodarki jeszcze lepiej przygotowanymi absolwentami polskich uczelni, które prowadzą kształcenie związane z nowymi technologiami".

REKLAMA

Posłuchaj

Pełnomocnik rządu ds. GovTech Justyna Orłowska - o włączeniu do programu Ai-Tech wszystkich uczelni w Polsce. (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

sztuczna inteligencja.jpg
Sztuczna inteligencja, sztuczne emocje. Czy człowiek może zaprzyjaźnić się z robotem?

 Pełnomocnik rządu ds. GovTech Justyna Orłowska przypomniała, że "w ciągu ostatnich kilku lat wydatki na badania i rozwój więcej niż podwoiły się, znaczna część z nich dotyczy technologii przełomowych, takich jak AI, internet rzeczy, biotechnologia czy cyberbezpieczeństwo". Zdaniem Orłowskiej "40 proc. wydatków ponosi sektor rządowy", co ma odzwierciedlenie w polityce rządu", choćby w przyjętej pod koniec grudnia 2020 r. polityce rozwoju sztucznej inteligencji.

Oprócz Politechniki Gdańskiej i Politechniki Wrocławskiej w projekt zaangażowane są również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Warszawski.

PAP, PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej