"Transakcja na wstępnym etapie". Wiceszef MSZ zabrał głos ws. domu Skłodowskiej-Curie

To bardzo wstępny etap weryfikacji - tak o działaniach MSZ w sprawie zakupu domu małżeństwa Curie pod Paryżem mówi wiceszef dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. 10 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu polskiej noblistki i jej męża w miejscowości Saint-Rémy-les-Chevreuse. "To miejsce to część polskiej historii" - napisał wówczas na Twitterze szef rządu.

2021-05-19, 12:37

"Transakcja na wstępnym etapie". Wiceszef MSZ zabrał głos ws. domu Skłodowskiej-Curie

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że wszystkie informacje w tej sprawie są weryfikowane. Jak podkreślił, sprawdzane są historia i związki tej nieruchomości z małżeństwem Curie.

- My oczywiście nieco już wiemy po tych kilku dniach, ale cały czas ta weryfikacja ma miejsce. Jesteśmy w kontakcie z właścicielem nieruchomości, z agentem nieruchomości. Nasz ambasador w Paryżu był też na miejscu, miał okazję wizytować tę nieruchomość. Podejmujemy działania, ale to etap wstępny, stąd na razie trudno mówić o jakichś szczegółach tej transakcji - przekazał wiceszef MSZ.

Powiązany Artykuł

shutterstock_La Biennale Wenecja 1200.jpg
Polska wystawa na Biennale Architektury w Wenecji

Generalny remont

Kilka dni temu przedstawiciele rządu mówili, że jeśli udałoby się zakupić nieruchomość, to powstanie tam placówka o charakterze kulturalno-historycznym. Miałaby ona pokazywać dokonania Marii Skłodowskiej-Curie, ale także osiągnięcia polskiej nauki w szerszym kontekście.

Czytaj także:

Dom został wystawiony na sprzedaż za 790 tysięcy euro. Wymaga generalnego remontu. We wnętrzach zachowały się elementy oryginalnego wystroju. Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie spędzali w podparyskim domu święta oraz letnie weekendy w latach 1904-1906.

Polska chemik otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie: w 1903 roku w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości oraz w 1911 roku w dziedzinie chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej