"Chodzi o przełamanie niekorzystnych trendów". Prof. Walewski o Narodowej Strategii Onkologicznej
- Celem Narodowej Strategii Onkologicznej było przełamanie niekorzystnych trendów epidemiologicznych w Polsce, które wynikały z tego, że chociaż w Polsce średnia zapadalność na nowotwory jest nieco niższa niż średnia w całej Europie, to umieralność średnia jest nieco wyższa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologicznego.
2021-05-28, 13:52
Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa XI Kongres Polska Wielki Projekt. To dwa dni debat na tematy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, kulturą, sytuacją międzynarodową. Hasłem przewodnim tegorocznego kongresu jest "XXI wiek - Bezpieczeństwo i Kultura". W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Janem Walewskim.
Powiązany Artykuł
Kongres Polska Wielki Projekt. "Łączy to, co zwykle traktowane jest oddzielnie"
Gość PR24 przypomniał, że w Polsce pandemia została ogłoszona na początku marca ubiegłego roku, tymczasem w lutym owego roku rząd przyjął uchwałę o utworzeniu Narodowej Strategii Onkologicznej. Zauważył, jak ważny dla Polski był ten projekt.
- Jego celem było przełamanie niekorzystnych trendów epidemiologicznych w Polsce, które wynikały z tego, że chociaż w Polsce średnia zapadalność na nowotwory jest nieco niższa niż średnia w całej Europie, to umieralność średnia jest nieco wyższa - mówił prof. Jan Walewski.
- Bezpieczeństwo i kultura. Ruszył XI Kongres Polska Wielki Projekt
- XI Kongres Polska Wielki Projekt. Dziś pierwsze debaty
Problemy onkologii
Zapytany o przyczyny tego stanu, wyjaśnił, że w Polsce problemem są niedobory w diagnostyce, w dostępie do lekarzy-onkologów, w skuteczności leczenia. Ale głównym problemem - mówił - są niedobory w profilaktyce chorób nowotworowych.
- Te wszystkie elementy: profilaktyka pierwotna, czyli zmiana trybu życia, profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrywanie i skuteczność leczenia zostały zaadresowane w tej strategii - mówił prof. Walewski.
Gość PR24 zauważył też, że z powodu pandemii coraz więcej pacjentów onkologicznych zwraca się do lekarzy w znacznie poważniejszym stadium zaawansowania choroby, niż to było wcześniej.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Jan Walewski (dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii)
Data emisji: 28.05.2021
Godzina emisji: 11.33
IAR/PR24/jmo
REKLAMA