"To dopiero pierwsza runda głosowania". Dziambor o wyborze Lidii Staroń na RPO
- Przypominam, że może dojść do zawarcia umowy pomiędzy koalicją rządzącą i opozycją, na zasadzie "IPN wasz, RPO nasz" - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Konfederacji Artur Dziambor.
2021-06-15, 17:15
Sejm powołał senator Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą zagłosowało 231 posłów. Na konkurencyjnego kandydata - Marcina Wiącka - oddano 222 głosy. Wybór na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich musi zaakceptować Senat.
Powiązany Artykuł
Wybór RPO. Marcin Porzucek: pani Staroń ma dużą wiedzę w zakresie znajomości prawa
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że głosował na Marcina Wiącka. - Zobaczymy, czy kandydatura Lidii Staroń zyska poparcie w Senacie. To była dopiero pierwsza runda głosowania. W Senacie kandydaci PiS nie mieli do tej pory szczęścia w głosowaniach - powiedział Artur Dziambor.
Poseł Konfederacji przypomniał też, że nierozwiązana pozostaje też kwestia wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. - Może dojść do zawarcia umowy pomiędzy koalicją rządzącą i opozycją, na zasadzie "IPN wasz, RPO nasz" - podkreślił.
REKLAMA
Dziambor zauważył, że gdyby Lidia Starań zyskała poparcie Senatu, to dojdzie do wyborów uzupełniających do Senatu w Olsztynie. - Dopiero co wynieśliśmy się z Rzeszowa i wszyscy wprowadzimy się do Olsztyna. Ruszyła sensacyjna giełda nazwisk przyszłego senatora. W sferze fantazji PO pojawił się Donald Tusk. Mówi się też o powrocie Romana Giertycha do polityki. Ciekawie zapowiada się też kandydatura Szymona Hołowni - tłumaczyl poseł Konfederacji.
Posłuchaj
Kandydaturę senator Lidii Staroń zgłosił klub PiS, Marcin Wiącek został zgłoszony jako wspólny kandydat przez kluby KO, KP-PSL i Lewicy, kół Polski 2050 i Polskie Sprawy, posłów niezrzeszonych, pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia.
Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła 5-letnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Artur Dziambor (Konfederacja)
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 16.35
PR24
REKLAMA