"Solidarność i konieczność podjęcia kroków". Rozmowy unijnej dyplomacji o cyberatakach na Polskę

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i kraje członkowskie solidarne z Polską w sprawie cyberataków, których ofiarami padli urzędnicy - poinformował polski ambasador przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

2021-06-21, 19:00

"Solidarność i konieczność podjęcia kroków". Rozmowy unijnej dyplomacji o cyberatakach na Polskę

Ta sprawa była jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 państw w Luksemburgu. Polska przedstawiła na nim informację o ostatnich cyberatakach.

Kilka dni wcześniej Warszawa przekazała unijnym krajom i europejskim instytucjom dokumenty o ataku. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w raporcie mowa jest o działaniu charakterystycznym dla hakerów sponsorowanych przez Rosję i grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

Powiązany Artykuł

duda shutter free 1200.jpg
"Nie sądzę, żeby bezpieczeństwo państwa było zagrożone". Prezydent o cyberatakach

Cyberataki w Polsce zostały omówione na unijnej naradzie w Luksemburgu dwukrotnie - najpierw przy okazji dyskusji o relacjach z Rosją i przygotowaniach do dwudniowego szczytu, który rozpoczyna się w czwartek.

- W tym kontekście przypomnieliśmy o tym, że ze strony Rosji państwa członkowskie spotykają się z działaniami o charakterze nieprzyjaznym. Ostatnim przykładem jest seria cyberataków na parlamentarzystów, przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych oraz na dziennikarzy w Polsce - powiedział ambasador Andrzej Sadoś brukselskiej korespondentce Polskiego Radia.

REKLAMA

Później, w punkcie poświęconym wyłącznie cyberatakom, Polska przedstawiła szczegółowe informacje.

Czytaj również:

Ambasador poinformował, o oprócz solidarności wyrażonej przez szefa unijnej dyplomacji głos w dyskusji zabrali ministrowie z Litwy, Łotwy i Estonii, Danii, Chorwacji, Rumunii i Holandii.

- Cały szereg państw wypowiadało się w duchu solidarności i konieczności podjęcia działań zgodnie z wypracowanymi mechanizmami w Unii Europejskiej - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

putin free shutt 1200 .jpg
"Putin wybadał, jak wygląda sytuacja polityczna w Polsce". Marian Kowalski o cyberatakach

Dodał, że wniosek o dyskusje na spotkaniu ekspertów z państw członkowskich zajmujących się cyberbezpieczeństwem został uwzględniony.

- Dysponujemy odpowiednimi procedurami w tego typu przypadkach cyberataków. Rozważamy kilka opcji - powiedział ambasador Polski przy Unii Europejskiej.

Wśród nich jest oficjalne oświadczenie szefa unijnej dyplomacji a także sankcje. Wspólnota ma już przygotowane ramy prawne do nakładania restrykcji po które już w przeszłości sięgała.

- O tym jaka będzie unijna reakcja zdecydują prace ekspertów - dodał ambasador Andrzej Sadoś.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej