Mariusz Gierej: polityka zagraniczna bardzo się skomplikowała
Ministerstwo Spraw Zagranicznych liczy na zmianę podejścia Izraela w kwestii nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Do sprawy na antenie Polskiego Radia 24 odnieśli się publicyści Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej" oraz Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl.
2021-06-29, 19:20
Nowelizacja k.p.a. wywołała napięcia na linii Polska-Izrael. W niedzielę w związku z nowelizacją k.p.a. ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został wezwany do izraelskiego MSZ, a w poniedziałek rano do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwana została kierująca izraelską ambasadą w Warszawie chargé d'affaires Tal Ben-Ari Yaalon.
Powiązany Artykuł
"Dzika reprywatyzacja prowadzi do chaosu". Magierowski tłumaczy zmiany w k.p.a.
W ocenie Mariusza Giereja z mpolska24.pl "to sytuacja trudna zewnętrznie". - W ostatnich latach polityka zagraniczna bardzo się skomplikowała. Nasze postawienie wszystkiego na Stany Zjednoczone okazuje się być w pewien sposób kłopotem w zmianie warty w Białym Domu - zaznaczył.
"Polscy politycy w Sejmie wykazali się jednością"
Gość audycji wskazał, że dostrzega dwie pozytywne rzeczy. - Po pierwsze, zdecydowaliśmy się coś z tym zrobić, definitywnie. O dziwo, polska klasa polityczna, polscy politycy w Sejmie wykazali się dość dużą jednością. Nawet wstrzymanie się Platformy od głosu uznałbym za pewnego rodzaju zrozumienie, że z tym należy coś zrobić. Jedna rzecz jest niepodważalna i niepokojąca - ocenił.
Posłuchaj
- Dlatego, że jeżeli się uruchamia tego typu sprawę, powinno się już w momencie jej uchwalenia mieć gotową narrację i ją publikować, a to się nie wydarzyło. Na szczęście mamy ambasadora Marka Magierowskiego, który uruchomił bardzo ciekawą narrację - tłumaczył.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wiceszef MSZ: stosunki polsko-izraelskie bardzo mocno ucierpiały. Liczymy, że Izrael zmieni swoje podejście
Z kolei Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej" powiedział, że rozumie "tych, którzy chcą mieć jak najlepsze relacje międzynarodowe z innymi państwami". - Naprawdę świetnie jest mieć jak najlepsze relacje z jak największą ilością państw - stwierdził publicysta.
"Jaką cenę płaciliśmy za te dobre relacje"
- Można się zastanawiać, jaką cenę płaciliśmy za te dobre czy bardzo dobre relacje z niektórymi państwami przez te 30 lat polskich przemian. Czy troszkę jednak nie było tak, że działo się to kosztem jednak interesów Polski, interesów polskich obywateli, pewnej logiki urządzania państwa - pytał.
Izrael jest państwem, w którym mienie bezspadkowe przechodzi na rzecz skarbu państwa - Jest oczywiste, że III RP jest spadkobierczynią II RP, tak po części niestety PRL-u i tu się zaczynają te wielkie problemy, wielkie kłopoty z reprywatyzacją - zauważył Krzysztof Wołodźko, dodając, że "szerszy problem jest taki, że ustawa reprywatyzacyjna powinna być już dawno uchwalona, gdyby była ustawa reprywatyzacyjna, to tych kłopotów by nie było".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Goście: Krzysztof Wołodźko ("Gazeta Polska") Mariusz Gierej (mpolska24.pl)
Data emisji: 29.06.2021
Godzina emisji: 18:06
REKLAMA
nt
REKLAMA