Słowenia za rozszerzeniem UE o Bałkany, deklaruje bezstronność ws. praworządności
Premier Słowenii opowiedział się za szybkim rozszerzeniem Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie. Janez Jansza zadeklarował też bezstronność w sporach dotyczących kwestii praworządnościowych. Dziś Lublana rozpoczęła półroczne przewodnictwo w Unii. Z tej okazji do Słowenii poleciała przewodnicząca Komisji Europejskiej ze wszystkimi komisarzami.
2021-07-01, 21:15
Powiązany Artykuł
Słowenia rozpoczyna przewodnictwo w UE. Wśród priorytetów sprawy cyfrowe, klimat i odbudowa po pandemii
Premier Słowenii mówił, że przewodnictwo przypada w szczególnym momencie. - Dokładnie 30 lat temu walczyliśmy o wolność - powiedział Janez Jansza po rozmowach z komisarzami. Wysoko na liście priorytetów słoweńskiej prezydencji premier umieścił Bałkany Zachodnie.
Posłuchaj
Jego zdaniem Unia w polityce rozszerzenia potrzebuje przełomu. - Jeśli Unia Europejska się nie rozszerzy, to inni poszerzą swoją strefę wpływów o Bałkany Zachodnie - dodał Janez Jansza i choć nie wymienił żadnych państw z nazwy to wiadomo, że chodzi o Rosję i Chiny. W Unii w sprawie przyjęcia państw Bałkanów Zachodnich zdania są podzielone, Polska deklaruje poparcie.
- Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same
- Relacje Rosji z Europą Zachodnią. Prof. Grosse: jest postrzegana jako atrakcyjny partner gospodarczy
Premier Słowenii zapewniał też, że podczas półrocznego przewodnictwa jego kraj będzie bezstronnym mediatorem w sporach dotyczących praworządności czy praw człowieka.
REKLAMA
"Polityczny zgrzyt"
Pierwszy dzień słoweńskiego przewodnictwa zakończył się politycznym zgrzytem. Wiceszef Komisji Frans Timmermans odmówił ustawienia się do wspólnego zdjęcia unijnych komisarzy z premierem i ministrami rządu Słowenii. Powodem miała być wypowiedź Janeza Janszy o infiltracji wymiaru sprawiedliwości przez komunistycznych sędziów.
IAR/jb
REKLAMA