Surowsze kary dla piratów drogowych. Patryk Słowik: jako społeczeństwo oczekujemy tego
- Wydaje mi się, że też jako społeczeństwo tego oczekujemy, tzn. to, co byłoby niepopularne pięć, dziesięć lat temu, dzisiaj dla większości osób nie będzie szokujące - mówił w Polskim Radiu 24 o zaostrzeniu kar dla piratów drogowych Patryk Słowik (Wp.pl). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Piotr Grzybowski ("Niedziela") i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
2021-07-14, 10:25
"Musimy odstraszać potencjalnych morderców drogowych, winnych skutecznie karać, a ich ofiarom pomagać systemowo. Dlatego przystępujemy do prac legislacyjnych, które będą określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu - nie tylko karną, ale również zobowiązujące do płacenia alimentów osobom poszkodowanym. Chcemy zwiększyć dolegliwość kary" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po tragicznym wypadku, do którego doszło w Stalowej Woli z winy pijanego kierowcy.
Powiązany Artykuł
Szykują się duże zmiany w mandatach. Piraci drogowi słono zapłacą?
- Jestem za podniesieniem mandatów, m.in. dlatego, że przez bardzo wiele lat rzeczywistość wokół nas się zmieniała, wartość pieniądza się zmieniała, a maksymalna wysokość mandatu się nie zmieniała i wynosiła 500 złotych - przypomniał Patryk Słowik.
» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
Natomiast odnośnie do drugiej części - obowiązku wypłacania renty - jest pewien kłopot. Z tego względu, że jeżeli dzisiaj dojdzie do takiego wypadku, zobowiązany do wypłaty jest przede wszystkim ubezpieczyciel, ewentualnie ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Pytanie, jak dokładnie te przepisy będą ostatecznie wyglądały?
REKLAMA
- Myślę, że przepisy są jakąś konsekwencją, jakąś obudową tego, czym jest główny cel tych zmian. A głównym celem jest poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrona życia i zdrowia - podkreślił Piotr Grzybowski.
Posłuchaj
Zdaniem publicysty "Niedzieli" powinno to być troszkę inaczej opakowane. - Zmiany te projektowane są w dobrym kierunku, jednak powinny być opisane troszeczkę szerzej, tzn. jakie są koszty społeczne nie tylko w momencie, kiedy ktoś traci życie - to oczywiście jest najbardziej tragiczne zdarzenie, ale są olbrzymie koszty osób rannych, które są na różnych rehabilitacjach, rentach. Pozostają także koszty z uszkodzoną infrastrukturą - dodał.
- W Polsce konieczne są zmiany w karaniu przestępców drogowych. Jeśli chodzi o statystyki śmierci na drogach w wypadkach, to zajmujemy niechlubną czołówkę w Unii Europejskiej pod tym względem. Nasze przepisy są mocno anachroniczne, kwoty mandatów nie zmieniały się od lat 90., podczas gdy w tym czasie wzrosła zamożność społeczeństwa - zaznaczył Jakub Majmurek.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadziła: Eliza Olczyk
Goście: Patryk Słowik (Wp.pl), Piotr Grzybowski ("Niedziela"), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")
REKLAMA
Data emisji: 14.07.2021
Godz. emisji: 08.35
kmp
Polecane
REKLAMA