Rząd dopłaci do kształcenia następców oraz do cyfryzacji w zakładach rzemieślniczych. Rusza program "Polski Inkubator Rzemiosła".

Od dziś do 10 sierpnia organizacje rzemieślnicze z całego kraju mogą ubiegać się o dotacje do 40 tysięcy złotych, które będą przeznaczone między innymi na zakup sprzętu komputerowego oraz na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji pracowników.

2021-07-21, 14:01

Rząd dopłaci do kształcenia następców oraz do cyfryzacji w zakładach rzemieślniczych. Rusza program "Polski Inkubator Rzemiosła".
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/fizkes

Budżet rządowego programu "Polski Inkubator Rzemiosł" do 2030 roku to 100 milionów złotych.


Posłuchaj

Od dziś od 15-stej do 10 sierpnia organizacje rzemieślnicze z całego kraju mogą ubiegać się o dotacje do 40 tysięcy złotych. Rzemieślnicy będą mogli przeznaczyć środki między innymi na zakup sprzętu komputerowego oraz na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji pracowników. O dotacje można ubiegać się składając wnioski w dwóch ścieżkach. W każdej z nic 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Przed nami nowa ustawa o rzemiośle. Uwzględni nowe zawody

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk podkreśliła na konferencji prasowej, że celem programu jest wzmocnienie samorządu gospodarczego i rzemieślniczych zakładów.

Wiceszefowa resortu dodała, że ta inicjatywa otwiera też drogę do stworzenia nowej ustawy o rzemiośle. Poinformowała, że prace nad projektem dobiegają końca.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

shutterstock_1536448178 biżuteria rzemiosło 1200.jpg
"Chcemy odbudować etos rzemiosła". Wiceminister rozwoju o wsparciu dla małych i średnich firm

- Nowa ustawa o rzemiośle ma dostosować potrzeby zawodów rzemieślniczych do XXI wieku, ale również stworzyć nową kategorię zawodów, która będzie dostosowana do Krajowego Plany Odbudowy i do Polskiego Ładu - powiedziała.


Posłuchaj

Druga ścieżka dotyczy lokalnych środowisk, które będą miały wpływ na promocję dualnego systemu kształcenia - mistrz-uczeń. O wsparciu tego kształcenia mówił pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek./IAR/. 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Można liczyć na dofinansowanie wyposażenia zakładów oraz kształcenie następców

O dotacje można ubiegać się składając wnioski w dwóch ścieżkach. W każdej z nich przewidziano do 20 tysięcy złotych dofinansowania.

Wiceminister Olga Semeniuk poinformowała, że w pierwszej ścieżce można uzyskać dotacje na doposażenie cyfryzacyjne.

REKLAMA

Będą środki na narzędzia internetowe wykorzystywane w biznesie…

- Mówimy tu o transformacji cyfrowej i o tym, aby zabezpieczać mikro oraz średnie firmy na plan B, awaryjny, w czasie pandemii. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się w ostatnim roku na przeniesienie swojego biznesu, ale również dofinansowywanie różnego rodzaju instrumentów i narzędzi w internecie, i chcielibyśmy, aby właśnie rzemieślnicy również te zaległości w ramach transformacji cyfrowej nadrabiali - zaznaczyła.


Powiązany Artykuł

shutterstock dekarz 1200.jpg
Ludwisarze, dekarze i piwowarzy. Zobacz, jakie zawody mają przyszłość

…oraz na kształcenie następców rzemieślników

Druga ścieżka dotyczy lokalnych środowisk, które będą miały wpływ na promocję dualnego systemu kształcenia - mistrz-uczeń.

O wsparciu tego kształcenia mówił pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.


Posłuchaj

Oferty w ramach konkursu można składać za pomocą systemu obsługi dotacji na stronie Narodowego Instytutu Wolności./IAR/. 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- To odpowiedź na postulaty młodych ludzi, które były zgłaszane w naszych konsultacjach - podkreślił.
Pełnomocnik zaznaczył, że program pozwoli na odbycie staży i innych działań, dzięki którym "młodzi ludzie będą mogli dowiedzieć się o tym, że organizacje rzemieślnicze oferują bardzo konkretną ofertę edukacyjno-zawodową dla młodych ludzi".

- To jest także związane z kwestię zastępowalności pokoleniowej w pewnych zawodach, to jest związane z zawodami przyszłości - tłumaczył.

Oferty w ramach konkursu można składać za pomocą systemu obsługi dotacji na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

O dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje rzemieślnicze rozumiane jako: Związek Rzemiosła Polskiego, izby rzemiosła i przedsiębiorczości oraz cechy rzemiosł i przedsiębiorczości widniejące w rejestrze stowarzyszeń KRS.

REKLAMA

IAR, jk

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej