Prof. Janusz Odziemkowski: 15 sierpnia to święto zwycięstwa ducha nad przemocą
- Żadne z wielkich zwycięstw, które odnosiliśmy i które zapisały się naszej historii - czy to Grunwald, czy Wiedzeń, czy zwycięstwa naszych hetmanów nad Tatarami i Moskwą nigdy nie miały takiej wagi, bo od nich nie zależało istnienie państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w rocznicę Bitwy Warszawskiej. - To nie tylko zwycięstwo militarne, ale też ducha nad przemocą, wolności nad niewolą- dodał.
2021-08-15, 14:39
Obchodzimy 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Bitwa z 1920 roku uważana jest za jedną z najbardziej decydujących bitew w historii. Była punktem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej. - Święto 15 sierpnia to przypomnienie godności, pragnienia wolności, wagi jedności - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW. - Gdyby nie Bitwa Warszawska, to pewnie inne byłoby społeczeństwo nasze - wskazał gość Polskiego Radia.
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: w tym dniu w sposób szczególny czujemy się dumni z naszej armii
- Jesteśmy mistrzami czasem w plątaniu się w różne konflikty i czasem nam interes partyjny przesłania interes ogólnonarodowy - mówił historyk, podkreślając, że nie mówi "do jakiejś konkretnej partii, tylko generalnie". - Może to jakaś szlachetczyzna z nas wychodzi? - zastanawiał się.
Pytany o porównanie święta 15 sierpnia z innymi ważnymi dla Polski datami - 11 listopada i 3 maja, gość "Tematu dnia" przyznał, że nie można ich hierarchizować. - 11 listopada to symboliczne odrodzenie Polski po 123 latach niewoli, to rzecz wielka. 3 maja to święto naszego parlamentaryzmu, pokazanie Europie, że Polska w XVIII wieku - jak to pięknie powiedział Tadeusz Kościuszko - "znalazła siły do swojego odrodzenia" i gdyby nie przemoc zaborców, pewnie państwo by przetrwało i rozwijało się pięknie pod nowymi rozwiązaniami ustrojowymi. Święto 15 sierpnia jest to święto wojska, najpiękniejsze, jakie można sobie wyobrazić - święto radości, święto zwycięstwa, które zadecydowało o naszym być albo nie być w wieku XX - wskazał rozmówca Polskiego Radia 24.
Czytaj także:
- Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. Prezydent podpisał ustawę
- Święto Wojska Polskiego. Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza
- Jan Józef Kasprzyk o wydarzeniach 1920 r.: ocaliliśmy tożsamość Europy
- Żadne z wielkich zwycięstw, które odnosiliśmy i które zapisały się naszej historii - czy to Grunwald, czy Wiedzeń, czy zwycięstwa naszych hetmanów nad Tatarami i Moskwą nigdy nie miały takiej wagi, bo od nich nie zależało istnienie państwa i narodu. To święto miało. Dlatego to święto wykracza poza ramy wojskowe. To nie tylko zwycięstwo militarne, ale ducha nad przemocą, wolności nad niewolą. Ma to wiele znaczeń - wskazał prof. Janusz Odziemkowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Janusz Odziemkowski (historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
REKLAMA
Data emisji: 15.08.2021
Godzina emisji: 14.06
mbl
REKLAMA