Prof. Rutkowski: agresywna i antypolska twórczość Majakowskiego jest u nas nieznana
- Odnoszę wrażenie, że w polskim odbiorze, Władimir Majakowski nie istnieje jako polonofob, którym niewątpliwie był. Nie lubił Polaków nie tylko w wymiarze propagandowym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Rutkowski, historyk.
2021-08-23, 12:29
Posłuchaj
W serii "Wojny Kulturowe przeciw Polsce" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury ukazała się książka pt. "Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945". Tytuł ten stanowi omówienie "wielokierunkowej propagandy sowieckiej, która kształtowała obraz Polski i Polaków oraz relacje polsko-rosyjskie na przestrzeni blisko trzydziestu lat. Pokazuje, że niezależnie od nasilenia działań propagandowych przekaz ten był niezmiennie negatywny" - wskazuje opis tomu.
Powiązany Artykuł
Bitwa Warszawska oczyma Rosji. Jakie znaczenie miała dla nich Polska?
Jak wyjaśnił prof. Tadeusz Rutkowski, w jego książce w pewnym stopniu przeważa analiza tekstów rosyjskiego poety Władimira Majakowskiego. Ekspert poinformował, że stało się tak z powodu prawa autorskiego, które wciąż chroni dzieła innych twórców, więc "siłą rzeczy Majakowski jako zmarły w 1930 roku wybił się tutaj na pierwszy plan". - Ale faktycznie był najwybitniejszym twórcą sowieckim, który pisał o Polsce, w sposób bardzo negatywny - podkreślił historyk.
Posłuchaj
Profesor zauważył, że w Polsce nie jest powszechnie znana "bardzo agresywna, antypolska część twórczości Majakowskiego", zarówno literacka, jak i plastyczna. - Odnoszę wrażenie, że w polskim odbiorze, nie istnieje on jako polonofob, którym niewątpliwie był - mówił gość PR24, podkreślając, że poeta "nie lubił Polaków nie tylko w wymiarze propagandowym". - Trudno się doszukać u niego jakichkolwiek nut sympatii, a wręcz przeciwnie - stwierdził rozmówca.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: Poczytnik
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zaper
Gość: prof. Tadeusz Rutkowski, historyk
REKLAMA
Data emisji: 22.08.2021
Godz. emisji: 22.06
jbt
REKLAMA