Niszczył zasieki na granicy. Media: to b. członek PZPR i żołnierz Ludowego Wojska Polskiego

Wśród osób, które niszczyły zasieki na polsko-białoruskiej granicy był Grzegorz Antoszewski, działacz Komitetu Obrony Demokracji, uczestnik protestów antyrządowych. To także w przeszłości żołnierz, który swoją służbę zaczynał w Ludowym Wojsku Polskim i wieloletni członek PZPR - informuje portal polskatimes.pl.

2021-09-01, 21:25

Niszczył zasieki na granicy. Media: to b. członek PZPR i żołnierz Ludowego Wojska Polskiego
Zdj ilustracyjne. Foto: twitter.com/Straz_Graniczna

W niedzielę grupa aktywistów niszczyła zasieki na polsko-białoruskiej granicy. Jednym z zatrzymanych okazał się Grzegorz Antoszewski, który - jak podaje portal polskatimes.pl - należał do Ludowego Wojska Polskiego, a służbę rozpoczął jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego. Zakończył ją w 1994 roku.

Powiązany Artykuł

granica TT MON 1200.jpg
"Decyzje sądu rozzuchwalają". Wiceszef MON o braku aresztu dla osób niszczących zasieki na granicy

Opisując sprawę, dziennikarze zwrócili uwagę na podsumowanie służby mężczyzny z 1982 roku. Przełożeni mieli pisać o nim pisać: "posiada skrystalizowany światopogląd materialistyczny. Zdyscyplinowany. Z obowiązków służbowych wywiązuje się należycie". "To właśnie wówczas – jak sam wspominał w nagraniu, które bez trudu można odnaleźć w sieci – jako żołnierz, ochraniał »urzędy pocztowo-telekomunikacyjne przed elementem«" - czytamy w artykule. 

Ponadto Grzegorz Antoszewski należał do PZPR. Redaktorzy wskazali, że przełożeni wielokrotnie chwalili go m.in. za "właściwą interpretację politykę partii" i "postępowanie zgodnie z socjalistycznymi normami współżycia społecznego". "Z opinii specjalnej, datowanej na 30 września 1994 r. można dowiedzieć się m.in., że »pełnił służbę na stanowiskach związanych z zabezpieczeniem logistycznym w jednostkach wojsk lotniczych i lądowych, zdobywając doświadczenie w zakresie realizacji zadań służby żywnościowej«" - informował portal. 

Redaktorzy przypomniał, że zatrzymany często pojawiał się na manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji i antyrządowych protestach. W roku 2011 Grzegorz Antoszewski ubiegał się o mandat poselski z list Ruchu Palikota.

REKLAMA

Czytaj także:

Zniszczone zasieki

Do incydentu przy granicy z Białorusią koło wsi Szymaki w woj. podlaskim doszło w niedzielę po południu. Na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych widać grupę osób, która weszła na pas drogi granicznej, użyła nożyc do metalu, zaczepiła liny i próbowała rozerwać zasieki z drutu kolczastego ułożone na granicy Polski z Białorusią.

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda FORUM 1200.jpg
"Mamy obowiązek strzeżenia granicy UE". Prezydent o sytuacji w Usnarzu Górnym

Według oświadczeń osób uczestniczących w tej akcji, zamieszczonych w mediach społecznościowych, był to "akt obywatelskiego nieposłuszeństwa", w celu wyrażenia sprzeciwu "wobec okrutnej polityki rządu" i "zamykania granicy przed osobami, które uciekają ze swoich krajów w obawie przed torturami lub ewentualną śmiercią". - Chcemy pokazać solidarność z nimi, jesteśmy gotowi ponieść za to konsekwencje - mówiły uczestniczki akcji.

Zarzuty 

Wszystkim 13 zatrzymanym postawione zostały zarzuty zniszczenia - wspólnie i w porozumieniu - mienia, czyli fragmentu zasieków zbudowanych na granicy, przy kwalifikacji, iż był to występek o charakterze chuligańskim. Jak mówił szef Prokuratury Rejonowej w Sokółce Artur Kuberski, podejrzani nie przyznają się i odmówili składania wyjaśnień.

REKLAMA

Informację o postanowieniu sądu przekazał obrońca podejrzanych mec. Rafał Gulko. Jak powiedział, sąd uznał, że nie ma tej sprawie obawy matactwa (na to powoływała się w swoich wnioskach prokuratura), a kluczowy materiał dowodowy został zebrany. - Nie można też na dziś przesądzić, czy jest to przestępstwo, czy wykroczenie i wymaga to analizy akt sprawy - dodał Gulko. Szkoda materialna do 500 zł jest wykroczeniem; w tej sprawie straty materialne oszacowane zostały na ok. 600 zł.

IAR/polskatimes.pl/PAP/wPolityce.pl/jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej