Polskie porty powinny inwestować za granicą? To jeden z postulatów Kongresu Morskiego w Szczecinie
"Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 8. Kongresu Morskiego. W Szczecinie eksperci będą dyskutować w ramach bloków tematycznych o portach i żegludze, edukacji, rozwoju i innowacjach, ekologii i bezpieczeństwie. Istotnym tematem debaty ma być przemysł offshore i działania na rzecz klimatu.
2021-09-14, 12:32
"Troska o państwo morskie zajmować powinna wszystkich, którzy autentycznie są przejęci pomyślnym rozwojem Rzeczypospolitej" - napisał w liście do uczestników kongresu, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, premier Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł
"Bardzo duża szansa dla Polski". Premier o rozbudowywanym porcie w Gdańsku
W opinii premiera program debat stanowi świadectwo tego, iż "kongres gotowy jest dyskutować o najpilniejszych wyzwaniach współczesności", którymi są modernizacja wybrzeża, budowa portów, wzmacnianie przemysłu stoczniowego i rozwój zielonych technologii. "Dla gospodarki morskiej te wszystkie obszary są dziś niezbędne do tego, aby Polska mogła konkurować z najlepszymi" - wskazał Mateusz Morawiecki.
Polski Ład i gospodarka morska
Zaznaczył, że cieszy się, iż organizatorzy kongresu nie pominęli "ważnego kontekstu Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu". Jak stwierdził, gospodarka morska zajmuje "istotne miejsce w obu tych programach, które w najbliższych latach będą służyć awansowi cywilizacyjnemu naszego państwa".
"Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego oraz wzmacniał nasz kraj w roli lidera całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślił premier.
REKLAMA
Porty nie zawiodły w pandemii
Myślę, że to jest czas, abyśmy rozpoczęli dyskusję na temat akwizycji. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które umożliwią portom inwestowanie poza granicami naszego kraju - powiedział we wtorek sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas 8. Kongresu Morskiego.
- Pierwszym tematem, który musimy rozwijać i kontynuować, to rozwój polskich portów. Port w Gdańsku, Gdyni, Szczecin-Świnoujście to okna na świat, które w dobie COVID-19, w dobie spadków gospodarczych, w chwili, gdy niejednokrotnie załamywała się koniunktura światowa, doskonale poradziły sobie z bieżącą sytuacją - mówił we wtorek sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk, oficjalnie otwierając w Szczecinie 8. Międzynarodowy Kongres Morski.
Dodał, że były "ogromne obawy", jeśli chodzi o ubiegły rok, jednak "magiczna liczba 100 mln (ton) przeładowanych towarów została pokonana".
- Choć ten czas covidowy był tak trudny, porty polskie w ramach ceł i danin przyniosły ponad 30 mld zł do budżetu państwa. To ogromny zastrzyk i wskazuje na to, jaką drogą, jakim kierunkiem powinniśmy podążać - powiedział Gróbarczyk.
REKLAMA
Porty powinny inwestować poza Polską
W opinii Marka Gróbarczyka dyskusja o rozwoju portów dotarła do "kulminacyjnego momentu".
- Myślę, że to jest czas, abyśmy rozpoczęli dyskusję na temat akwizycji. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które umożliwią portom inwestowanie poza granicami naszego kraju. To jest ten krok, który powinniśmy wykonać - powiedział Gróbarczyk.
Dodał, że przygotowywane akty prawne "przyczynią się do tego, aby zachęcić zarządy do podjęcia bardzo ambitnych wyzwań, ale bezwzględnie koniecznych do tego, aby pokonać kolejną barierę i wejść na wyższy poziom".
Marek Gróbarczyk wskazał, że bardzo istotne są obecne zadania, które realizują porty, a więc m.in. poszerzenie do nich dostępu od strony lądu i morza, nowe pirsy czy terminale.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Port w Gdańsku zarobił w 2020 roku 65 mln zł. W styczniu awansował na trzecie miejsce nad Bałtykiem
Morskie farmy nowym impulsem
Marek Gróbarczyk podkreślił, że drugim tematem, który jest "wykładnią kongresu", jest morska energetyka wiatrowa.
- Dla branży morskiej jest to rzecz nowa, dająca ogromne możliwości, ale w innym zakresie – przede wszystkim operacyjnym. Nie możemy mówić o zbyt ogólnych rzeczach związanych z energetyką. (…) My już dzisiaj musimy przygotować się do inwestycji, do całej obsługi, przede wszystkim do stworzenia rozwiązań, które będą realizować to zadanie - mówił Gróbarczyk.
PR24/PAP/sw
REKLAMA