Kilkaset podmiotów podpisało porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Ok. 200 podmiotów - z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm - podpisało w środę w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

2021-09-15, 16:22

Kilkaset podmiotów podpisało porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Porozumienie, które podpisały największe polskie firmy, takie m.in. jak PGE, PKN Orlen, ma przyspieszyć rozwój sektora i transformację energetyczną, oraz maksymalizować udział lokalnego, polskiego wkładu w łańcuchy dostaw.

Transformacja energetyczna wymaga połączenia sił

Jak mówił podczas uroczystości podpisania minister klimatu Michał Kurtyka, porozumienie jest historyczne, bo - nie licząc podobnej umowy w Wielkiej Brytanii - to pierwsza taka inicjatywa w UE.


- Nie ma w Polsce już miejsca na punktowe zmiany gospodarcze, jeśli wszyscy nie dołożą swojej cegiełki do transformacji, to po prostu się ona nie powiedzie - mówił Kurtyka.

- Porozumienie jest receptą, wskazaniem na to, że potrafimy zjednoczyć siły wielu aktorów - dodał.

„Uda nam się zrealizować to przedsięwzięcie, jeśli podejmiemy je wspólnie razem. Dziś kładziemy kamień węgielny pod stabilną współpracę miedzy rządem, samorządem i firmami” - dodał minister.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

wiatraki morze budowa 1200.jpg
Prezes URE przyznał wsparcie projektowi offshore Orlenu. Obajtek: możemy myśleć o kolejnych inwestycjach na morzu

Inwestycje offshore w Polsce warte 130 mld zł. Trafią do polskich przedsiębiorców


W liście, skierowanym do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki napisał, że warte 130 mld zł projekty offshore to kolejne wielkie przedsięwzięcie z udziałem państwa, a także „realne pieniądze które trafią do Polaków, przemysłu i stoczni, ważny element Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy”.

Premier napisał, że jego celem jest maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorców w całym łańcuchu dostaw. "W ten sposób budujemy zaufanie między administracją a inwestorami" - napisał o porozumieniu.


Powiązany Artykuł

farma wiatrowa offshore energia odnawialna free shut 1200.jpg
Pierwsza w Polsce farma wiatrowa na morzu. Jest deklaracja wiceministra aktywów państwowych

Inwestycja w offshare uruchamia cały łańcuch dostaw i produkcji

„Na świecie mamy wielką szansę na budowę nowego sektora pod warunkiem, że od razu przystąpimy do budowy całego łańcucha wartości. Stąd np. współpraca w ramach porozumienia z uczelniami, kształcenie kadr, bez których nie będzie nowego sektora gospodarki” - mówił podczas uroczystości pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Liczy się też współpraca z zagranicznym partnerem

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki ocenił z kolei, że bardzo korzystną okolicznością jest obecność już w pierwszym etapie rozwoju polskiego offshore wielkich inwestorów zagranicznych, olbrzymich graczy światowych. „To dzięki nim polski łańcuch dostaw jest w stanie wyjść na światowe rynku. Możemy być liderem dostawców” - mówił Gajowiecki.


Powiązany Artykuł

wiatrak morze 1200.jpg
Kongres 590. Prezes PGE: morska energetyka wiatrowa będzie impulsem dla naszej gospodarki



Podobne nadzieje wyrażał prezes Polskiego Towarzystwa Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej Mariusz Witoński. „To szansa na rewitalizację gospodarki morskiej, na powrót polskiego przemysłu na dużą skalę na europejskie i światowe rynki” - mówił Witoński, dodają, że jest przekonany, że w dekadę uda się ukształtować cały polski sektor morskiej energetyki wiatrowej.

Spółki Grupy Orlen zawarły umowę sektorową ws. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Wśród firm, które podpisały porozumienie, znajduje się pięć spółek Grupy Orlen zaangażowanych w projekty energetyczne na Morzu Bałtyckim - PKN Orlen, Baltic Power, Orlen Neptun, Energa OZE oraz Energa".

REKLAMA

"Jako Grupa Orlen wiemy, że morska energetyka wiatrowa odegra jedną z kluczowych ról w transformacji energetycznej i osiągnięciu neutralności emisyjnej Koncernu. To także nowy, atrakcyjny obszar dla rozwoju przemysłu i biznesu w Polsce" - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Obajtek zwrócił uwagę, że "aby morska energetyka wiatrowa stała się nowym impulsem dla gospodarki, potrzebne są działania określające ramy jej funkcjonowania".

- I po to powstała umowa sektorowa. Włączyliśmy się w jej opracowanie, wiedząc, że Sector Deal, obok tak ważnych dla branży dokumentów jak ustawa offshore, będzie kolejnym krokiem milowym dla rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku – zaznaczył prezes PKN Orlen.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej