Debata na temat Polski w PE. Beata Mazurek: organy UE stosują podwójne standardy

W Parlamencie Europejskim kolejna debata na temat Polski. Po południu w Strasburgu odbyła się dyskusja, której nadano tytuł "Wolność mediów i dalsze pogorszenie się stanu praworządności w Polsce".

2021-09-15, 19:42

Debata na temat Polski w PE. Beata Mazurek: organy UE stosują podwójne standardy
Parlament Europejski. Foto: FORUM

Powiązany Artykuł

Anita Czerwińska FORUM 1200.jpg

Konserwatyści zarzucili europarlamentowi "kolejne szerzenie dezinformacji na temat Polski", tymczasem ludowcy i socjaldemokraci mówili o "potrzebie ochrony fundamentów demokracji" w państwach Unii.

Dyskusję otworzyła wypowiedź wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej - przedstawiła ona stanowisko, że polski rząd nie zastosował się do wszystkich środków tymczasowych zarządzonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, związanych m.in. z zawieszeniem funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.


Posłuchaj

Eurodeputowani PiS o projekcie rezolucji PE dotyczącej Polski (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Komisarz wspomniała także o repolonizacji mediów - jej zdaniem działania rządu w tym zakresie mogą stać w sprzeczności z wartościami unijnymi.

REKLAMA

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska nazwała zarzuty wobec polskich władz nieprawdziwymi i nieuczciwymi.

Europejscy ludowcy, socjaldemokraci, zieloni oraz lewica wzywali tymczasem Komisję Europejską do podjęcia zdecydowanych działań w kwestii praworządności w Polsce, w tym do skorzystania z możliwości nałożenia na Polskę kar finansowych - do czasu gdy rząd zastosuje się do orzeczenia TSUE. - Wolność słowa jest filarem demokracji - mówił europoseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki

"Nieuprawniony zarzut"

Jutro Parlament Europejski ma zagłosować nad rezolucją w sprawie praworządności i wolności mediów w Polsce.

Eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska powiedziała, że stawiany Polsce przez Parlament Europejski zarzut pogarszającego się stanu praworządności jest nieuprawniony. Parlament Europejski debatuje nad rezolucją dotycząca wolności mediów oraz sytuacji związanej z praworządnością w Polsce.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Jarosław Kaczyński FORUM 1200 (1).jpg

Autorzy rezolucji zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego, aby odwołał swój wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o orzeczenie w sprawie prymatu ustawodawstwa unijnego nad konstytucją Polski. Projekt rezolucji zawiera również apel do Komisji Europejskiej i Rady UE o zatwierdzenie polskiego Krajowego Planu Odbudowy pod warunkiem wdrożenia przez Polskę wszystkich orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


Posłuchaj

Parlament Europejski: kolejna debata na temat praworządności w Polsce (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

"Podwójne standardy"

Jadwiga Wiśniewska, która wzięła udział w konferencji prasowej eurodeputowqanych PiS, podkreśliła, że - zgodnie z artykułem siódmym traktatu o Unii Europejskiej - nie ma obaw o stan praworządności w Polsce

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek powiedziała, że jej stronnictwo polityczne nie jest zwolennikiem wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Na konferencji prasowej w Strasburgu dodała, że obowiązkiem polityków jej formacji jest informowanie o podwójnych standardach, które - jej zdaniem - są stosowane przez organy Wspólnoty

REKLAMA

Europosłowie PiS sprzeciwili się przyjętej wczoraj przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej związków partnerskich i jednopłciowych. Wezwano w niej do usunięcia przeszkód w krajach członkowskich, jakie napotykają osoby LGBTIQ w korzystaniu z podstawowych praw. W rezolucji europarlamentu wezwano między innymi do tego, aby związki partnerskie lub jednopłciowe zawarte w jednym państwie Unii były uznawane także w innych krajach członkowskich.

Dziś Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości przyjął uchwałę w sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności RP wykluczającą możliwość polexitu.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej