Unia Europejska jako 'Superpaństwo". Zbigniew Krysiak: jest świadomość, że my tak łatwo nie ulegniemy
- Długi rozbieg od transformacji do chwili obecnej oddziaływań Niemców na Polskę w kontekście "Superpaństwa" wynikał z tego, że oni mają świadomość, że my mamy swoją kulturą, tradycją chrześcijańską oraz rozumiemy Roberta Schumana w kontekście Wspólnoty Narodów Europy w bardzo podobny sposób, jak robił to Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, prof. Zbigniew Krysiak z fundacja myśli Schumana.
2021-09-17, 21:55
- Przez kilka dekad po śmierci Roberta Schumana (1963) mamy do czynienia z rozwojem i realizacją modelu "Wspólnoty Narodów Europy". Dzieje się to dzięki konkretnym działaniom, takim jak: "Wspólnota węgla i stali" czy "Europejska Wspólnota Gospodarcza". Mamy do czynienia ze współpracą, w której budujemy wspólnie. Nie ma dominacji, ani kierunku, aby tworzyć instytucje, które miałby w długim terminie zamieniać to wszystko na jedno wielkie Państwo - powiedział Krysiak.
Powiązany Artykuł
"PE chce rządzić naszym systemem prawnym". Rzońca o rezolucji europarlamentu ws. Polski
- Jednak w 1992 roku przychodzi Traktat z Maastricht, który zamienia Europejska Wspólnotę Gospodarczą na Unię Europejską. Nazywa była wskazaniem na to, że zapisy w tym traktacie wskazywały na kierunek tworzenia "Superpaństwa". W latach 80-tych aktywnie działał Altiero Spinelli. Za swojego życia chciał realizować rzeczy związane z "Superpaństwem". I to właśnie ten traktat jest produktem, jego działania i od tego momentu tworzy się pewnego rodzaju "rozjazd", czyli pojawiają się zwolennicy Spinelliego, którzy realizują założenia, takie jak: układ instytucjonalny czy regularny, który ma charakter "Superpaństwa" - kontynuował Zbigniew Krysiak.
Posłuchaj
- Długi rozbieg od transformacji do chwili obecnej tych oddziaływań Niemców na Polskę w kontekście "Superpaństwa" wynikał z tego, że oni mają świadomość, że my mamy swoją kulturą, tradycją chrześcijańską oraz rozumiemy Roberta Schumana w kontekście Wspólnoty Narodów Europy w bardzo podobny sposób, jak robił to Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński. Jest tam świadomość, że my tak łatwo nie ulegniemy, a te sylwetki wyżej wspomniane nie jako utarły bardzo mocne myślenie i postawy o takiej koncepcji Wspólnoty Narodów Europy wśród Polaków - tłumaczył Krysiak.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (fundacja im. Roberta Schumana)
REKLAMA
Data emisji: 17.09.2021
Godzina: 20.06
nj
Polecane
REKLAMA