Dr Biskup: dyskusja o stosunku prawa krajowego do unijnego prowadzona jest od dekad

- Komentatorzy skupiają się na sprawach sądowniczych, które są bardzo zawiłe i zagmatwane, ale nie zapominajmy o tym, że większość przepisów tworzonych w polskim parlamencie od lat jest uzgadniana z prawem unijnym - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartłomiej Biskup.

2021-10-08, 22:01

Dr Biskup: dyskusja o stosunku prawa krajowego do unijnego prowadzona jest od dekad
Prof. Bartłomiej Biskup. Foto: PR24/TB

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z konstytucją. 

Powiązany Artykuł

Shutterstock TSUE 1200.jpg
Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

Dr Bartłomiej Biskup stwierdził, że konsekwencje tego werdyktu będą "głównie polityczne". - Jeżeli chodzi o sprawy formalne i prawne, to nic takiego się nie stało - powiedział. - Toczy się wielka dyskusja i to nie od dziś, tylko od lat 70., na temat stosunku prawa unijnego do praw narodowych - wskazał politolog. Dodał, że i polski Trybunał Konstytucyjny poprzednich kadencji, i analogiczne instytucje w innych krajach już się wypowiadały na ten temat.

- Tutaj nie ma wątpliwości co do tego, że najwyższym aktem prawnym jest w Polsce konstytucja. I tyle - wskazywał politolog. Zatem, mówił, unijne traktaty "muszą być zgodne z konstytucją". 

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Bartłomiej Biskup o wyroku TK ws. prymatu konstytucji nad prawem unijnym (Polskie Radio 24/Północ-południe) 22:57
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

"Kolizyjny kurs" Warszawy i Brukseli

Jednocześnie, jak tłumaczył dr Biskup, prymat prawa europejskiego nad krajowym jest uznawany. - Komentatorzy skupiają się na sprawach sądowniczych, które są bardzo zawiłe i zagmatwane, ale nie zapominajmy o tym, że większość przepisów tworzonych w polskim parlamencie od lat jest uzgadniana z prawem unijnym. (...) Tak stanowią te traktaty, chodzi o to, by w krajach Unii przepisy były spójne - powiedział gość PR24.

W tej sprawie, mówił dr Biskup, jest też "bardziej emocjonująca warstwa polityczna". W tym kontekście wyrok TK wpisuje się w "ciąg zdarzeń politycznych ze strony Polski i ze strony Unii Europejskiej". - Niestety trzeba powiedzieć, że te strony są dziś na kolizyjnym kursie - zauważył.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gośćdr Bartłomiej Biskup (politolog, UW)

REKLAMA

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 21.33

ms, pr24, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej