Drugi dzień rozprawy ws. skargi Polski na mechanizm warunkowości. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu o 9.00 rozpocznie się drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę europejskich funduszy od przestrzegania kwestii związanych z praworządnością. Wczoraj stanowiska prezentowali pełnomocnicy rządów w Warszawie i Budapeszcie, przedstawiciele unijnych instytucji oraz wspierających ich 10 krajów. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów Trybunału.

2021-10-12, 03:27

Drugi dzień rozprawy ws. skargi Polski na mechanizm warunkowości. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów
Siedziba TSUE w Luksemburgu. Foto: nitpicker/ Shutterstock

Posłuchaj

Drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Z Luksemburga relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 Wczoraj pełnomocnicy polskiego rządu podkreślali, że nowe przepisy mają liczne wady, są sprzeczne z unijnym traktatami, nie mają podstawy prawnej i są próbą ominięcia nieskutecznej procedury z artykułu 7. Zwracali uwagę na zbyt ogólne zapisy, dające pole do interpretacji i wyrażali wątpliwości co do definicji państwa prawa.


Powiązany Artykuł

1200 trybunał sprawiedliwości luksemburg free shutterstock.jpg
Postępowanie ws. mechanizmu warunkowości. Przedstawiciele UE wnieśli o odrzucenie skargi Polski

Bogusław Majczyna z MSZ mówił po rozprawie, że druga strona nie odpowiedziała na zasadnicze zarzuty dotyczące uznaniowości mechanizmu.

- Bo oczywiście co do zasad to wszyscy się zgadzają, że zasad państwa prawa trzeba przestrzegać i praworządności i demokracji i pluralizmu, natomiast problem się zaczyna, kiedy jedna z instytucji jest upoważniona do tego, żeby bardzo konkretnie oceniać w bardzo konkretnych przypadkach czy to rzeczywiście jest przestrzegane i później też jest problem z kontrolą sądową tego rodzaju uznaniowych decyzji - powiedział Bogusław Majczyna.

Odpieranie zarzutów

Przedstawiciele unijnych instytucji odpierali zarzuty Polski i Węgier, że nowy mechanizm ma charakter sankcyjny. Mówili, że celem nowych przepisów jest ochrona finansów Unii i europejskiego budżetu przed nieprawidłowościami i że mechanizm ma charakter zapobiegawczy i naprawczy, a nie odwetowy.

REKLAMA

Czytaj także:

Dziś nie nastąpią jeszcze rozstrzygnięcia. Za kilka tygodni poznamy opinię rzecznika generalnego, która będzie sugestią dla sędziów, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości możemy się spodziewać na początku przyszłego roku.

bf


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej