Jakub Jałowiczor o dyskusji wokół polexitu: ten konflikt będzie nastawiał Polaków przeciwko UE

- Widać, że Unia nie wygląda tak, jak kiedyś. Jeżeli cenimy ją za to, że przysyła nam fundusze strukturalne, ale w tej chwili może zakręcić kurek z pieniędzmi, to argument numer jeden za byciem we wspólnocie właśnie znika - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny").

2021-10-12, 14:25

Jakub Jałowiczor o dyskusji wokół polexitu: ten konflikt będzie nastawiał Polaków przeciwko UE
Jakub Jałowiczor . Foto: PR24

Polska wskazywała w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu na brak przewidywalności przepisów uzależniających wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Dziś drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości.

Powiązany Artykuł

Karol Karski 663.jpg
Prof. Karol Karski: to opozycja buduje tezę o polexicie

Jakub Jałowiczor komentował dyskusję wokół tzw. mechanizmu warunkowości. - W sprawie wyroku TSUE nie jestem optymistą. W tej chwili strony przedstawiły swoje stanowiska, dopiero potem sędziowie będą mogli zadawać pytania stronom i będzie widać, w którą stronę one idą i jakie sędziowie mają informacje - stwierdził.

-  To, że sprawa jest przed Trybunałem, pokazuje, jak bardzo zaogniony jest ten konflikt pomiędzy Polską i Węgrami a Brukselą. Ewentualny korzystny dla nas wyrok byłby bardzo mocnym argumentem, ale na razie, dopóki wyroku nie ma, argumenty są po stronie Komisji Europejskiej, która trzyma portfel. (…) Mówimy o konflikcie, który trwa od sześciu lat, w którym Komisja, niestety z naszym udziałem, dostała do ręki możliwość wstrzymywania wypłat pieniędzy - wyjaśniał.

Publicysta odniósł się także do sporów wokół orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. - Uznanie prawa unijnego za nadrzędne nad prawem polskim nie jest czymś, na co kiedykolwiek się zgadzaliśmy. Gdyby UE chciała do tego zmusić polski Trybunał, musiałaby to zrobić także w stosunku do trybunałów czy ich odpowiedników w innych państwach UE, m.in. Włoszech, Francji czy Niemczech - przypominał gość audycji. 

REKLAMA

- Patrząc od strony prawnej, argumenty są po naszej stronie, ale tu nie chodzi o przepisy, ale o to, że zwolennikom federalizacji UE zależy na tym, by Polska oficjalnie uznała, że podlega w całości unijnemu prawu - przypominał.

Posłuchaj

Jakub jałowiczor o wyroku Trybunału Konstytucyjnego (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 21:32
+
Dodaj do playlisty

- Cała dyskusja na temat polexitu to powtarzanie w kółko tego samego. Z jednej strony słyszymy, że ten wyrok to wyprowadzenie Polski z UE, z drugiej zaś dość oczywista odpowiedź, że pilnujemy tu przestrzegania pewnych zasad. Z UE żadna z dużych sił politycznych, poza Konfederacją, nie chce wychodzić. Na pewno ten konflikt będzie nastawiał Polaków przeciwko Unii - dodał Jakub Jałowiczor.

Czytaj także:

Według TK niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jakub Jałowiczor

Data emisji: 12.10.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 12.37

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej