Zofia Łuczko: za sprawą mediów społecznościowych nasza codzienność wydaje nam się uboga

- To jest już mój trzeci, większy projekt związany z moimi rozważaniami na temat tego, jak odczuwamy bycie w mediach społecznościowych, jakie one mają dla nas znaczenie i przede wszystkim jaki mają wpływ na nasze zachowania - powiedziała Zofia Łuczko (architekt, w latach 1983-2019 muza i menadżerka grupy Łódź Kaliska, autorka projektu "U nas nic specjalnego") w Polskim Radiu 24.

2021-10-13, 13:45

Zofia Łuczko: za sprawą mediów społecznościowych nasza codzienność wydaje nam się uboga
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

W poniedziałek 4 października zatrząsnął się świat: przez 6 godzin social media sparaliżowane zostały globalną awarią. Nie działały Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp. Byli tacy, którzy nawet nie zauważyli zaistniałych trudności. Ale niektórzy wpadli w panikę.

O tym, jak bardzo media społecznościowe poprzestawiały nam w głowach, traktuje projekt fotograficzny Zofii Łuczko "U nas nic specjalnego". To fotograficzne "cytaty" z tychże mediów, włożone w kontekst najuboższych rejonów Europy, miejsc biednych, zdewastowanych i zaniedbanych.  

- Projekt, który aktualnie jest pokazywany w elektrowni w Radomiu jako mural, fachowo nazywa się digital collage. Jest to praca składająca się ze zdjęć, które są autentycznymi fotografiami wykonanymi przeze mnie w dosyć opuszczonych, podupadających miejscach. Było to wykonane po to, żeby podkreślić kontrast, jaki istnieje. W sposób komputerowy wmontowane są tam postacie zakupione przez mnie z banku zdjęć stockowych - opowiedziała architekt. 

Jak dodała autorka projektu, jest wiele portali, które trudnią się produkcją i sprzedażą fotografii radosnych, pięknych, przede wszystkim używanych "na szybko" w gazetach, reklamach.

REKLAMA

Posłuchaj

Zofia Łuczko o wpływie mediów społecznościowych na nasze życie ("Kwadratura kultury") 22:14
+
Dodaj do playlisty

- Sami szczęśliwi, zadowoleni ludzie, piękne krajobrazy - cudowny miszmasz, który "atakuje" nas za pośrednictwem internetu, ale również mediów społecznościowych ze wszystkich stron i powoduje to, że pragniemy, żeby jak najszybciej nasze życie tak wyglądało. Jest to dosyć niebezpieczne zjawisko, dlatego że nasze "zwykłe" życie, które powinno nas cieszyć, staje się dla nas tymczasowe, nieważne, ubogie - oceniła.                     


***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadziła: Monika Małkowska

REKLAMA

Gość: Zofia Łuczko (architekt, była muza i menadżerka grupy Łódź Kaliska, autorka projektu "U nas nic specjalnego")

Data emisji: 12.10.2021

Godz. emisji: 23.36

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej