Reforma sądownictwa. Kaleta: projekty są już gotowe
Projekt reformy sądów, który został zaprezentowany przez władze resortu sprawiedliwości trafi do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wiceminister Sebastian Kaleta zapowiada, że "w jej ramach odbywałyby się dalsze działania".
2021-11-26, 16:42
W tej reformie chodzi m.in. o spłaszczenie struktury sądów oraz zmiany w podziale obowiązków sędziów - tak, by więcej z nich zajmowało się orzekaniem. Na bazie tych przekształceń w każdej gminie miałby funkcjonować punkt sądowy.
Sebastian Kaleta podkreślił, że resortowy etap prac nad założeniami zmian w systemie sądownictwa dobiegł końca. - Projekty są gotowe, a kierownictwo ministerstwa wyraziło zgodę na skierowanie ich do dalszych prac na forum rządu. Aktualne kroki są takie, by teraz wpisano projekt do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów i następnie by odbyły się nad nim konsultacje międzyresortowe i publiczne - dodał.
Reforma sądownictwa. Wcześniejsze głosy
Z kolei o reformie sądów Zbigniew Ziobro mówił już w połowie listopada na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. Powiedział on, że obecna struktura sądowa jest skomplikowana i "często Polacy nie wiedzą, do jakiego sądu kierować sprawę". - Teraz będzie wszystko jasne - stwierdził i wyjaśnił, że sądy okręgowe będą zawsze I instancją, a sądy regionalne będą odwoławcze.
Dodał również, że dzięki proponowanym zmianom "Polacy będą mogli wreszcie sprawnie, szybko i łatwo załatwiać ważne dla siebie sprawy sądowe, bez zbędnych formalności, blisko domu". - Wprowadzamy w każdej gminie punkt sądowy - zaznaczył.
REKLAMA
W myśl prezentowanych w połowie listopada propozycji wszyscy sędziowie mają zyskać status sędziów sądu powszechnego, co będzie oznaczać jedną procedurę nominacyjną.
- Zbigniew Ziobro: reforma Sądu Najwyższego jest konieczna. Rozmawiamy o założeniach z prezydentem
- Dziś zebranie prezydium komitetu politycznego PiS. Głównym tematem reforma wymiaru sprawiedliwości
REKLAMA