"Wskazywał na patriotyzm i szlachetną postawę". Jan Dziedziczak o Maurycym Mochnackim
- Powrót szczątków Maurycego Mochnackiego jest swoistym czasem patriotycznych rekolekcji. My Polacy znamy to nazwisko, kojarzy nam się z powstaniem listopadowym i walką o niepodległość (…), ale tak naprawdę nie ma świadomości, jak wielka to była postać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.
2021-11-28, 16:15
Jan Dziedziczak zwracał uwagę na rolę, jaką Maurycy Mochnacki odegrał w kształtowaniu się polskiej myśli niepodległościowej. - To postać znana, ale nie ma świadomości, jak wielkie znaczenie Maurycy Mochnacki miał dla naszej historii. Komuniści bardzo przyczynili się do tego, aby postać Mochnackiego została usunięta ze świadomości narodowej - zauważył.
- Maurycy Mochnacki, oprócz tego, że był bohaterem powstania listopadowego, był ideologiem polskiego romantyzmu i myśli niepodległościowej XIX w., odrzucającej jakiekolwiek pomysły kolaboracji z Rosją, czy niebezpieczne dla naszej tożsamości narodowej pomysły panslawizmu. Mochnacki bardzo stanowczo się temu sprzeciwiał, trafnie i inteligentnie argumentował - podkreślał Jan Dziedziczak.
Zdaniem gościa audycji spojrzenie Mochnackiego na kwestie niepodległości Polski mogło się nie podobać także w okresie PRL. - Przekreślał on jakiekolwiek związki z Rosję, uważał, że jest to koniec Polski, że jesteśmy krajem cywilizacji zachodniej. Wskazywał na czysty patriotyzm i szlachetną postawę - mówił Jan Dziedziczak.
REKLAMA
Posłuchaj
Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 roku relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków.
Maurycy Mochnacki był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Walczył w powstaniu listopadowym, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu wyemigrował do Francji, gdzie napisał „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”. Popadał w konflikty ze starszymi i bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji działającymi we Francji.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jan Dziedziczak
Data emisji: 28.11.2021
Godzina emisji: 15.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA