Rezygnacja lidera partii rządzącej, ustępują też kanclerz i minister finansów. Polityczne trzęsienie ziemi w Austrii

Szef Austriackiej Partii Ludowej i były kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił całkowite wycofanie się z polityki. Rezygnację ogłosił też obecny szef rządu - Alexander Schallenberg. Wieczorem z kolei ze stanowiska w rządzie i z funkcji w partii OeVP ustąpił minister finansów Gernot Bluemel.

2021-12-03, 02:15

Rezygnacja lidera partii rządzącej, ustępują też kanclerz i minister finansów. Polityczne trzęsienie ziemi w Austrii

Sebastian Kurz oświadczył, że stracił pasję do swojego zawodu i zamierza spędzić więcej czasu z rodziną.

Jak komentują austriackie media, jego odejście odbywa się w atmosferze niewyjaśnionej afery korupcyjnej. W październiku szef OeVP ustąpił ze stanowiska kanclerza po ujawnieniu informacji, że osoby z jego otoczenia zapłaciły kilku mediom za korzystne dla niego sondaże i publikacje.

Sebstian Kurz: zarzuty wobec mnie są bezpodstawne

Po dymisji Kurz wciąż liderował partii rządzącej. W parlamencie pełnił rolę szefa frakcji OeVP. Mimo że w Kancelarii Federalnej zastąpił go Alexander Schallenberg, 35-letni polityk skupiał w swoich rękach pełnię władzy.

Sebastian Kurz utrzymuje, że postawione mu zarzuty są bezpodstawne.

REKLAMA

- Nie mogę doczekać dnia, gdy będę mógł udowodnić w sądzie, że cała ta sprawa została zmyślona - powiedział. Jego odejście dziennik "Kronen Zeitung" określił jako "koniec pewnej epoki".

Rezygnacja obecnego kanclerza Austrii

Tego samego dnia swoją dymisję zapowiedział też Alexander Schallenberg, który po Sebastianie Kurzu przejął rolę szefa rządu. Ma ustąpić z urzędu "jak tylko w partii zostanie ustalony odpowiedni kurs". - Nie jest i nigdy nie było moim zamiarem przejęcie funkcji lidera Austriackiej Partii Ludowej - stwierdził polityk, w rządzie Kurza szef resortu dyplomacji. - Jestem przekonany, że obydwa urzędy – szefa rządu i lidera partii cieszącej się największym poparciem w Austrii – powinny szybko zostać objęte przez jedną osobę - oświadczył.

 

Portal Vienna Online zauważył, że 52 dni (szefował rządowi od 11 października) na stanowisku kanclerza to najkrótsza kadencja w historii kraju. Od początku polityk ten uchodził nie za prawdziwego następcę, a jedynie zastępcę Sebastiana Kurza na tym stanowisku. "Teraz, kiedy postanowił pożegnać się z polityką, potwierdził to. Schallenberg nie chciał zostać przywódcą partii, ale też nie było to nigdy realną opcją dla partii" - skomentował Vienna Online.

REKLAMA

Posłuchaj

Austria: były kanclerz Sebastian Kurz żegna się z polityką. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Austria: minister finansów rezygnuje

W czwartek o swojej dymisji poinformował również Gernot Bluemel, federalny minister finansów i szef wiedeńskich struktur Austriackiej Partii Ludowej. 40-latek poinformował o rezygnacji "ze wszystkich funkcji ze skutkiem natychmiastowym". 

Bluemel oznajmił, że rezygnuje ze wszystkich pełnionych funkcji politycznych "z własnej woli". Wyjaśniał, że są dwa główne powody jego decyzji. Pierwszy to względy rodzinne - 30 września po raz drugi został ojcem.

Drugi powód - były już minister był jednym z najbliższych współpracowników Sebastiana Kurza, którego odejście z polityki nazwał "ostatecznym impulsem" skłaniającym go opuszczenia rządu i partyjnej funkcji.

REKLAMA

Przeciwko Bluemelowi, podobnie jak przeciw Kurzowi, toczy się śledztwo prokuratury w związku z podejrzeniem korupcji. Jak spekulują austriackie media, być może nowym liderem partii i kolejnym kanclerzem będzie Karl Nehammer - obecnie minister spraw wewnętrzych. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy OeVP zwoła konwencję, podczas której nowy szef ugrupowania zostanie wyłoniony.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej