Badaczka: po II wojnie światowej Holendrzy zabili setki jeńców na Bali
Zdaniem Anne-Lot Hoek, autorki książki "Bitwa o Bali. Opór zmiażdżony obozami tortur", niderlandzcy żołnierze mieli torturować i uśmiercać Indonezyjczyków przetrzymywanych w obozach jenieckich.
2021-12-11, 05:40
Piekło w raju
Na potrzeby swojej pracy badaczka przeprowadziła przeszło 120 wywiadów na wyspie. Z jej relacji wynika, że często powtarzała się ta sama historia.
- Opowiadając o obozach, ludzie mówili o torturach i egzekucjach – mówi Hoek cytowana przez portal RTL Nieuws. - Podtapianie, głodzenie, rażenie prądem, gwałty na nieletnich kobietach – przytacza relacje mieszkańców naukowiec, która rozpoczęła swoje badania w 2013 roku.
Obozy jenieckie były częścią polityki dekolonizacyjnej Holandii. Zdaniem Hoek w obozach założonych przez armię, ludzie byli systematycznie torturowani i zabijani. Dotychczas nie było wiadomo, ile dokładnie osób w nich zginęło, holenderskie archiwa na ten temat milczą. Po latach badań, Hoek zdołała jednak przybliżyć ich liczbę i szacuje je na "setki".
Wojna o niepodległość Indonezji
Holenderskie wpływy w Indonezji sięgają przełomu XVI i XVII wieku. Przy pomocy Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, olbrzymiego koncernu handlowego, prowadzona była akcja kolonizacyjna, której efektem było w 1800 roku utworzenie oficjalnej kolonii - Holenderskich Indii Wschodnich. Sytuację zmienił dopiero proces rozpadu świata kolonialnego po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas, 15 sierpnia 1945 proklamowana została niepodległa Republika Indonezji i tym samym rozpoczęła się wojna z Holandią.
REKLAMA
Historycy szacują, że podczas wojny zginęło około 30 tys. Holendrów, osób cywilnych oraz żołnierzy. Po stronie indonezyjskiej zanotowano ponad 100 tys. ofiar.
Walki ustały dopiero w 1949 roku. Stało się to pod presją międzynarodową. Prezydent USA Harry Truman oświadczył, że Holandia straci amerykańską pomoc rozwojową, jeżeli nadal będzie prowadzić wojnę z Indonezją.
W 2011 i 2013 roku rząd Holandii przeprosił za masakrę ludności cywilnej we wioskach Rawagede (obecnie Balongsari) i Sulawesi (dawniej Celebes). Obiecał również wypłatę odszkodowań rodzinom ofiar. Król Wilhelm-Aleksander przeprosił za holenderską przemoc w wojnie dekolonizacyjnej podczas wizyty państwowej w Indonezji w marcu 2020 roku.
PAP/apa/ fit/ tebe/bm
REKLAMA
REKLAMA