Paweł Rakowski: większość żydowskich osadników na Wzgórzach Golan pochodzi z byłego ZSRR
- Wzgórza Golan od 1974 r. były najspokojniejszym frontem konfrontacji pomiędzy światem arabskim a Izraelem. To zmieniło się wyniku wojny syryjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator, publicysta.
2021-12-27, 17:56
Gość PR24 omawiał sytuację na Wzgórzach Golan. Rząd Izraela odbył wyjazdowe posiedzenie w kibucu Mevo Hama na Wzgórzach Golan w pobliżu granicy Syrii i Libanu. W czasie tego spotkania przedstawiono plan osadniczy żydowskiej populacji, którego koszt ma wynieść ok. miliarda szekli (ok. 280 mln euro).
"Zaplecze strategiczne"
- Wzgórza Golan to zaplecze strategiczne, większość żydowskich osadników natomiast pochodzi z byłego ZSRR. W marcu 2019 r. były prezydent USA Donald Trump podpisał dekret, oficjalnie uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan, co przez dziesięciolecia było sprzeczne ze stanowiskiem USA. Syria potępiła wówczas tę decyzję, odbierając ją jako atak na jej suwerenność - przypomniał Paweł Rakowski.
Wzgórza Golan to górzysty region o powierzchni 1800 km² zlokalizowany na pograniczu Izraela, Syrii i Libanu. Jego przynależność państwowa jest sporna pomiędzy Izraelem a Syrią. Od czasu wojny sześciodniowej i wojny Jom Kipur w większości de facto znajduje się pod władzą państwa żydowskiego.
Obecnie na Wzgórzach Golan żyje ok. 25 tys. izraelskich osadników oraz ok. 23 tys. Druzów, którzy twierdzą w większości, że są Syryjczykami, a jednocześnie mają status obywateli Izraela.
Agencja AP przypomina argumenty Izraela, który od dawna stoi na stanowisku, iż strategicznie ważny obszar Wzgórz Golan został pod każdym względem w pełni zintegrowany z Izraelem i że kontrola nad tym terenem jest Tel Awiwowi potrzebna jako ochrona przed Iranem i jego sojusznikami w Syrii.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Rakowski, komentator, publicysta
Data emisji: 27.12.2021
Godzina: 16:47
REKLAMA
REKLAMA