Program budowy 100 obwodnic. Ministerstwo Infrastruktury podsumowało rok inwestycji
14 inwestycji w trakcie realizacji, przygotowania do ponad 80 kolejnych. Ministerstwo infrastruktury podsumowało dotychczasowe postępy przy programie budowy stu obwodnic. Wszystkie zaplanowane drogi mają powstać do 2030 roku. Pierwsza obwodnica może zostać oddana do użytku pod koniec przyszłego roku.
2021-12-30, 11:18
Dla jednej obwodnicy trwa w tej chwili przetarg na projekt i budowę, a dla czterech Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka wykonawców dokumentacji. Na realizację inwestycji, rząd przeznaczy 28 miliardów złotych.
Troska o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców
Inwestycje w ramach programu powstają w ciągu dróg krajowych. Założenie jest takie, że odciążą one wiele miejscowości od uciążliwego hałasu i zanieczyszczeń.
Nowe obwodnice to wytchnienie dla mieszańców wielu miejscowości, którzy muszą borykać się z niedogodnościami powodowanymi przez duży ruch pojazdów, takimi jak zanieczyszczenie powietrza i hałas. Źródłem uciążliwości jest ruch tranzytowy, który w wielu przypadkach przebiega przez centra miast. Ciężkie samochody to także większe zagrożenie wypadkami i większe korki.
- Raport drogowy 2021. Ponad 22 tys. wypadków, ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych
- Via Carpatia i Via Baltica to transportowe arterie krajów Międzymorza. Na jakim etapie jest ich budowa ?
- W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w tym roku wsparcie uzyskało 51 zadań samorządowych. Na ten cel premier Mateusz Morawiecki przyznał niemal 2,4 mld zł dofinansowania - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
REKLAMA
Kilkanaście dróg w budowie
W realizacji jest 14 obwodnic o łącznej długości niemal 110 kilometrów i wartości prawie dwóch miliardów złotych.
Są to obwodnice: Wąchocka w ciągu DK42 w województwie świętokrzyskim, Smolajn w ciągu DK51 w województwie warmińsko-mazurskim, Żodynia w ciągu DK32 w województwie wielkopolskim, Strzelec Krajeńskich w województwie lubuskim, Gryfina i Szczecinka w województwie zachodniopomorskim, Lipska i Pułtuska na Mazowszu, Suchowoli i Sztabina na Podlasiu, Brzezia w województwie pomorskim, Gostynia, Grzymiszewa oraz Strykowa w województwie wielkopolskim.
Dla obwodnic Smolajn i Brzezia zostały wydane już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i trwają tam roboty budowlane.
W tej chwili ogłoszonych jest 5 postępowań przetargowych, z czego jedno na realizację około 6-kilometrowej obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu w województwie wielkopolskim.
Wszystko wskazuje na to, że jako pierwsza zostanie oddana do użytku obwodnica Smolajn w województwie warmińsko – mazurskim, która jest budowana w ciągu drogi krajowej numer 51. Latem rozpoczęło się układanie pierwszych warstw nawierzchni bitumicznych. Obwodnica ta będzie miała niespełna 2 kilometry długości. Jej oddanie do użytku zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA