Zmiana u sterów UE. Jak polscy dyplomaci oceniają prezydencję Słowenii?

31 grudnia to ostatni dzień słoweńskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Od 1 stycznia kierowanie pracami Wspólnoty przejmie Franca, która będzie stała u sterów organizacji do końca czerwca. 

2021-12-31, 03:32

Zmiana u sterów UE. Jak polscy dyplomaci oceniają prezydencję Słowenii?
Premier Słowenii Janez Jansza stał na stanowisku, rozszerzenie Unii o Bąłkany Zachodnie "jest w interesie" UE. Foto: Reuters/ FORUM

Porozumienie w sprawie możliwości zastosowania zerowej stawki podatku VAT między innymi na żywność, zgoda na przepisy o usługach cyfrowych, akceptacja 22 planów odbudowy - to niektóre rezultaty słoweńskiego przewodnictwa.

Polscy dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Beata Płomecka, dobrze oceniają reakcję Słowenii na wykorzystywanie przez białoruski reżim migrantów na granicy. - Jak to bywa z przewodnictwem musieliśmy sobie też radzić z wydarzeniami, których nie przewidzieliśmy, jak sytuacja na granicy Białorusi z Polską - mówił Janez Jansza na konferencji podsumowującej półroczną prezydencję.


Sprawa Bałkanów Zachodnich

Jednym z priorytetów były Bałkany Zachodnie. - Rozszerzenie Unii o kraje tego regionu jest w jej interesie w przeciwnym razie kto inny poszerzy swoją strefę wpływów - skomentował premier Słowenii Janez Jansza nawiązując do działań Rosji i Chin.

Październikowy szczyt Unia-Bałkany Zachodnie zakończył się jednak bez żadnych konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa, padło jedynie zapewnienie o europejskiej perspektywie.

REKLAMA

Ta sprawa jesienią była jedną z najczęściej omawianych na spotkaniach ambasadorów 27 krajów. Zapadła między innymi decyzja o uruchomieniu mechanizmu zarządzania kryzysowego. Nałożone zostały też sankcje na białoruski reżim, choć tym zajmowała się unijna dyplomacja.

Posłuchaj

Polscy dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Beata Płomecka dobrze oceniają reakcję Słowenii na wykorzystywanie przez białoruski reżim migrantów na granicy - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

"Dla Niemiec integracja europejska jest racją stanu". Prof. Zdzisław Krasnodębski w poranku Polskiego Radia 24:

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej