Jakub Wiech: handel emisjami jest dla Polski przeciwskuteczny
- Problemem jest to, że na rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 działają nie tylko podmioty, które muszą wykupywać uprawnienia, ale też instytucje, które owe uprawnienia traktują jako instrument finansowy - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.
2022-01-05, 12:00
Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o kompleksową reformę systemu handlu emisjami dwutlenku węgla w systemie ETS. Polski rząd uważa, że pierwszym działaniem, które Komisja Europejska powinna podjąć, jest wycofanie podmiotów finansowych z rynku uprawnień do emisji.
- Niestety ten pesymizm w sprawie możliwości zawieszenia systemu EU ETS jest uzasadniony. Polska jest emisyjnym rodzynkiem na mapie Unii Europejskiej. Nasze argumenty nie są zrozumiałe, nie możemy liczyć na pomoc innych państw, które mają ten sam problem, bo handel emisjami dotyka właśnie nas w dużej rozciągłości - komentował ekspert.
"Wypaczenie systemu ETS"
Dodał, że tona uprawnień do emisji CO2 kosztuje ponad 80 euro. Handel emisjami jest dla Polski przeciwskuteczny, mamy bowiem, jak podkreślił, wypaczenie sytemu EU ETS. Dodał również, że niektóre instytucje traktują uprawnienia jako instrument finansowy. Komisja Europejska natomiast uważa, że to normalna rynkowa praktyka.
- Jako jedyne państwo w Europie mamy 70 proc. węgla w naszym miksie energetycznym. Transformacja energetyczna leżała odłogiem od 1989 roku. W 2019 spadł nam na głowę Zielony Ład. Nie jesteśmy gotowi na rozwiązania klimatyczne, również te poza EU ETS - zauważył Jakub Wiech.
REKLAMA
Ministerstwo klimatu i środowiska wskazało, że nie krytykuje potrzeby transformacji energetycznej, tylko sposób zarządzania systemem handlu uprawnieniami do emisji ETS. Podkreślono przy tym, że Polska przeznacza również środki krajowe na transformację energetyczną.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Jakub Wiech z portalu energetyka24.com
Data emisji: 05.01.2021
Godzina: 10:34
REKLAMA
REKLAMA