Albania: bitwa o partyjną siedzibę. Były premier i prezydent siłą próbuje odzyskać władzę

Setki demonstrantów wtargnęły w sobotę do siedziby głównej partii opozycyjnej Albanii, centroprawicowej Partii Demokratycznej (PDSh). Policja interweniowała, używając armatek wodnych i gazu łzawiącego, kilka osób zatrzymano. Demonstranci byli agresywni, rzucali w stronę funkcjonariuszy kamieniami.

2022-01-08, 17:04

Albania: bitwa o partyjną siedzibę. Były premier i prezydent siłą próbuje odzyskać władzę
Albania. Zwolennicy Salego Berishy szturmowali siedzibę Partii Demokratycznej. Foto: Reuters/Forum

Protestujący to zwolennicy byłego prezydenta i premiera Albanii Salego Berishy. W ubiegłym roku został wyrzucony z partii, gdy Stany Zjednoczone - w związku z oskarżeniami o korupcję - zakazały mu wjazdu na swoje terytorium.

Albania. Walka o władzę

Berisha chce usunięcia Lulzima Bashy ze stanowiska lidera Partii Demokratycznej. Oskarża go o bycie "zakładnikiem" premiera Ediego Ramy z Partii Socjalistycznej. W ubiegłym miesiącu Sali Berisha zwołał zgromadzenie partyjne i ogłosił się liderem ugrupowania. Zarzeka się, że zdetronizował dotychczasowego przewodniczącego Lulzima Baszę.

- Dziś Demokraci (tj. członkowie PDSh - przyp. red.) i albańscy demokraci przemienią bunkier zakładnika Bashy w dom wolności - skomentował Berisha, zapowiadając kontynuowanie protestów.

Podczas zamieszek grupa kierowana przez byłego lidera PDSh Salego Berishę używała młotów, by rozbić nowe drzwi antywłamaniowe. Dodatkowo do budynku podstawiali drabiny, by wedrzeć się na piętro.

REKLAMA

Lokalne media poinformowały, że znajdujący się wewnątrz budynku starali się powstrzymać protestujących, używając gaśnic. Część osób funkcjonariusze siłą usunęli z miejsca zdarzenia, a co najmniej jedna osoba została ranna.

Zaniepokojenie USA

PDSh przekazała w oświadczeniu, że "dzisiejsze akty przemocy skierowane przeciwko Partii Demokratycznej potwierdzają ostateczną izolację Salego Berishy i haniebne usunięcie (go) ze sceny politycznej".

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Albanii Yuri Kim przekazała, że amerykańska administracja jest zaniepokojona napięciami wokół Partii Demokratycznej. Dodała, że agresywni protestujący, którzy podżegają do przemocy lub podważają praworządność, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Problem korupcji

Obecny szef PDSh wyrzucił Berishę z partii we wrześniu 2021 r., kilka miesięcy po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu oskarżył Berishę o korupcję i nepotyzm w trakcie pełnienia funkcji premiera Albanii w latach 2005-2013. Według Blinkena "korupcyjne procedery" Beriszy "zagrażały demokracji w Albanii".

Berisha jest jednym z kilku czołowych albańskich polityków, którym zakazano wjazdu do Stanów Zjednoczonych z powodu zaangażowania w korupcję. W grudniu zastępca asystenta sekretarza stanu USA Gabriel Escobar przeka,zał, że należy liczyć się z "konsekwencjami", jeśli PDSh wybierze na lidera osobę uznanę przez władze w Waszyngtonie za persona non grata.

REKLAMA



Jak zauważa Associated Press, walka z korupcją jest piętą achillesową postkomunistycznej Albanii, co silnie wpływa na demokratyczny, gospodarczy i społeczny rozwój kraju.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej