Połączenie Lotosu i Orlenu. Co wiemy o zagranicznych stronach transakcji?

Saudyjski operator Saudi Aramco ma kupić udziały w rafinerii Lotosu - obejmie 30 procent, węgierski MOL ma przejąć 417 stacji benzynowych Lotos. W zamian Orlen kupi od MOL-a 144 stacje na Węgrzech i 41 na Słowacji - za blisko 229 milionów euro.

2022-01-12, 13:52

Połączenie Lotosu i Orlenu. Co wiemy o zagranicznych stronach transakcji?
Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował rekordowe zyski za rok 2022. Foto: Shutterstock/askarim

Nowy koncern paliwowo-energetyczny, który powstaje, to wielka szansa dla Polskiej gospodarki - powiedział w środę podczas konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Minister wskazał, że koncern, który powstanie, będzie miał istotne znaczenie przy realizacji stojących przed Polską wielkich wyzwań, m.in takich jak transformacja energetyczna. Zaznaczył, że podpisane w środę umowy to też "wielka szansa" dla całego regionu.

- Orzeł Orlenu będzie rozpoznawalny w naszym całym środkowoeuropejskim regionie, regionie, który potrzebuje szybkiego rozwoju, który potrzebuje, inwestycyjnego impulsu, dostępu do nowych technologii, aby móc szybko gonić te kraje europejskie, które dzięki różnego rodzaju historycznym uwarunkowaniom są dzisiaj lepiej rozwinięte od nas - mówił minister.

Podkreślił, jak ważna dla Polski jest możliwość wejścia Orlenu na nowe rynki, zwiększenie terytorialnego zasięgu. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to szansa, aby "szybciej rozwijać potęgę i budować zamożność naszych obywateli i obywateli naszego regionu".

REKLAMA

- To jest współpraca, która ma sens nie tylko dla Orlenu, nie tylko dla Lotosu, nie tylko dla tej nowej firmy, czyli tego wielkiego Orlenu, który powstanie, ale również dla Saudi Aramco – dodał minister.

Posłuchaj

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin o Saudi Aramco (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Saudi Aramco

Saudi Aramco jest największym na świecie producentem ropy naftowej. Oficjalnie znana jako Saudi Arabian Oil Company, firma jest przede wszystkim własnością państwa i ma siedzibę w Dhahran w Arabii Saudyjskiej. Jest to najbardziej dochodowa firma na świecie, prześciga pod tym względem nawet gigantów technologicznych, takich jak Apple i Google.

Saudi Aramco powstało w wyniku umowy koncesyjnej zawartej w 1933 roku pomiędzy rządem Arabii Saudyjskiej a Standard Oil Company of California. Wkrótce po zawarciu umowy przedsiębiorstwo rozpoczęło wiercenia, a w 1938 roku zaczęło komercyjnie wydobywać ropę naftową.

REKLAMA

W ciągu następnej dekady firma szybko rozwijała działalność na terenie Arabii Saudyjskiej, osiągając w 1949 roku produkcję ropy naftowej na poziomie 500 000 baryłek dziennie. Aby nadążyć z produkcją, firma rozbudowała swój rurociąg dystrybucyjny i zbudowała Rurociąg Transarabski - najdłuższy na świecie.

W 1973 roku rząd Arabii Saudyjskiej wykupił 25 proc. udziałów w firmie, stopniowo zwiększając je do 100 proc. pod koniec lat 70. Saudi Arabian Oil Company została oficjalnie założona w latach 80. W latach 90. firma zawiązywała globalne sojusze i umowy partnerskie. Zaczęła również intensywnie inwestować w badania i rozwój (R&D), aby rozszerzyć działalność na produkty niemetaliczne i produkty chemiczne.

Saudi Aramco zaczęło przyciągać zwiększoną uwagę inwestorów w 2016 roku, kiedy saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud ogłosił plany wprowadzenia na giełdę 5 proc. akcji spółki. Była to największa pierwotna oferta publiczna akcji w historii.

Zbycie udziałów na rzecz MOL

PKN Orlen poinformował w raporcie bieżącym, że "zakończone zostały prace mające na celu wdrożenie środków zaradczych określonych w warunkowej zgodzie Komisji Europejskiej na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Spółkę kontroli nad Grupą LOTOS S.A.".

REKLAMA

Według raportu "w celu realizacji Środków Zaradczych zawarte zostały umowy o charakterze warunkowym, których wejście w życie uzależnione jest między innymi od: wydania przez Komisję decyzji akceptującej nabywców aktywów zbywanych w wykonaniu Środków Zaradczych oraz warunków zawartych z nimi umów, realizacji koncentracji pomiędzy Spółką a Grupą LOTOS, uzyskania przez niżej wskazanych nabywców aktywów zbywanych w wykonaniu Środków Zaradczych zgód właściwych organów antymonopolowych oraz innych organów administracji publicznej na zawarcie oraz wykonanie przez nich poniższych umów, uzyskania pozostałych wymaganych prawem zgód właściwych organów na zbycie praw do niektórych składników wchodzących w skład dezinwestowanych aktywów".

Jak podano, w celu wdrożenia środków Zaradczych zostały zawarte m.in. następujące umowy: przedwstępna umowa zbycia 30 proc. udziałów w LOTOS Asfalt sp. z o.o. pomiędzy Grupą LOTOS a Aramco Overseas Company B.V. przedwstępna umowa zbycia 100 proc. udziałów w LOTOS Biopaliwa sp. z o.o. pomiędzy Grupą LOTOS a Rossi Biofuel Zrt., przedwstępna umowa zbycia 100 proc. akcji w LOTOS Terminale S.A. pomiędzy Grupą LOTOS a Unimot Investments sp. z o.o., przedwstępna umowa zbycia udziałów w LOTOS Paliwa pomiędzy Grupą LOTOS a MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company, przedwstępna umowa zbycia wszystkich udziałów posiadanych przez Grupę LOTOS w LOTOS-Air BP Polska sp. z o.o. pomiędzy Grupą LOTOS a Aramco.

PKN Orlen poinformował także, iż "w terminie 7 dni od dnia zawarcia wyżej wskazanych umów Spółka złoży do Komisji wniosek o zatwierdzenie proponowanych nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji Środków Zaradczych oraz zawartych umów przedwstępnych i umów warunkowych wraz z załącznikami".

MOL

Grupa MOL jest przodującą zintegrowaną korporacją naftowo-gazową z Europy Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Budapeszcie. Prowadzi działalność w ponad 30 krajach i zatrudnia 25.000 osób na całym świecie. Działalność poszukiwawcza i wydobywcza MOL-a jest poparta 80-letnim doświadczeniem w dziedzinie węglowodorów.

REKLAMA

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 102.428.682.578 HUF i jest reprezentowany przez 819.424.824 sztuk imiennych akcji zwykłych serii "A" o wartości nominalnej 125 HUF i 578 sztuk imiennych akcji zwykłych serii "C" o wartości nominalnej 1.001 HUF oraz jedną sztukę imiennej akcji uprzywilejowanej co do głosu serii "B" o wartości nominalnej 1.000 HUF, która uprawnia jej posiadacza do praw uprzywilejowanych określonych w niniejszym Statucie. Akcje serii "B" są własnością Rządu Węgierskiego.


Posłuchaj

Współpraca z MOL kluczowe dla połączenia ORLENu i LOTOSu. 0:30
+
Dodaj do playlisty

 


Akcjonariat MOL na 30.09.2021r. Akcjonariat MOL na 30.09.2021 r.
Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Polskie Radio/ PAP/ Investopedia/ MOL/ Aramco/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej