Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Wniesiono poprawki do ustawy. Czego dotyczą?
Sejm wznowił obrady - posłowie mają przeprowadzić głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o podatku towarów i usług w bloku, który rozpoczyna się o godz. 17.00. Projekt tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc. trafił do Sejmu we wtorek.
2022-01-13, 15:55
Poselskim projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług ponownie zajmie się sejmowa komisja finansów. Podczas drugiego czytania projektu, który jest elementem tarczy antyinflacyjnej 2.0 wniesiono do niego poprawki. Zgodnie z projektem, od 1 lutego do końca lipca stawka podatku VAT na żywność, gaz i nawozy będzie wynosiła 0. Projekt obniża też VAT na prąd i ciepło - do 5 procent i na paliwo - do 8 procent.
"Przeciwdziałanie skutkom inflacji"
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak powiedział podczas debaty, że celem proponowanych rozwiązań jest przeciwdziałanie skutkom inflacji. Dodał, że pierwsza tarcza antyinflacyjna z ubiegłego roku zredukowała poziom inflacji od 1 do 1,5 procent. - Tarcza druga ma doprowadzić do podobnej redukcji - powiedział.
Posłuchaj
Poseł Jarosław Rzepa z PSL wniósł do projektu poprawkę, która wydłuża do końca 2023 roku czas obowiązywania niższych stawek podatku VAT. Postulował też inwestowanie w rozwój odnawialnych źródeł energii, konkretnie w energetykę wiatrową.
Posłuchaj
Głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o podatku towarów i usług ma się odbyć w bloku, który rozpoczyna się o 17.00.
REKLAMA
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0
Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to zdecydowane działania polskiego rządu przeciw skutkom inflacji. Jej wzrost to problem globalny. Działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne, takie jak światowy kryzys gospodarczy po pandemii COVID-19, szantaż gazowy Rosji czy polityka energetyczna UE. Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to pakiet rozwiązań, który obniży lub czasowo zniesie VAT m.in. na paliwo, energię elektryczną czy nawozy do 31 lipca 2022 r.
Zgodnie z tzw. tarczą antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.
- Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Obniżki VAT. Premier: to najbardziej rozbudowane rozwiązanie w UE
- Ekspert o obniżce VAT na żywność, gaz, prąd i paliwa: zmniejszy wydatki Polaków, może też osłabić inflację
PR24/nt
REKLAMA
REKLAMA