Wielka Brytania negocjuje z Indiami umowę o wolnym handlu. Kiedy porozumienie?
Wielka Brytania i Indie rozpoczęły w czwartek w New Delhi negocjacje na temat umowy o wolnym handlu. Miałaby ona zwiększyć obroty handlowe między obydwoma krajami ponad dwukrotnie.
2022-01-14, 09:20
Brytyjska minister handlu międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan i jej indyjski odpowiednik Piyush Goyal oświadczyli, że ich celem jest podpisanie umowy do końca roku, choć możliwe jest, że wcześniej, w ciągu kilku miesięcy, zawarte zostanie częściowe porozumienie.
Dla Wielkiej Brytanii, wobec braku postępu w rozmowach na temat umowy o wolnym handlu z USA, wynegocjowanie takiego porozumienia z Indiami stało się obecnie priorytetem. Szczególnie, że brytyjski rząd coraz bardziej przenosi swoje zainteresowanie w stronę Indo-Pacyfiku, a według prognoz, Indie do 2050 r. mają stać się trzecią największą gospodarką świata.
Negocjacje trwają od lat
Zawarcie przez Londyn takiej umowy byłoby postrzegane jako duży sukces i wymierna korzyść z brexitu, bo chodzi o umowę która musi być wynegocjowana od początku, a nie jest jedynie przedłużeniem wcześniejszych umów, którymi była objęta jako członek Unii Europejskiej. Dodatkowo - UE umowę z Indiami próbuje wynegocjować od wielu lat, ale jak na razie bez powodzenia.
- Jest to okazja, którą musimy wykorzystać, aby na nadchodzące dziesięciolecia skierować nasze partnerstwo na tor wzajemnego dobrobytu - powiedziała Trevelyan.
REKLAMA
Wielka Brytania szacuje, że umowa może niemal podwoić jej eksport do Indii i zwiększyć całkowity handel między krajami o 28 miliardów funtów rocznie do 2035 roku. W 2019 r. wartość obrotów handlowych wynosiła 23 mld funtów. Rząd w Londynie liczy, że dzięki umowie brytyjskie firmy będą sprzedawać do Indii więcej produktów, ale także, że Indie staną się znaczącym nabywcą brytyjskich zielonych technologii oraz usług.
Indie chcą większych możliwości dla Hindusów do życia i pracy w Wielkiej Brytanii, zatem w ramach negocjacji mogą forsować złagodzenie przepisów i obniżenie opłat dla indyjskich studentów i specjalistów udających się do Wielkiej Brytanii. Jednak Goyal zapewnił, że nie będzie to warunkiem koniecznym do zawarcia umowy handlowej.
Jest o co się bić
Obecnie Indie znajdują się w pierwszej dwójce rynków źródłowych dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Wielkiej Brytanii. Indyjskie firmy odgrywają znaczącą rolę w gospodarce Wielkiej Brytanii, tworząc miejsca pracy i przyczyniając się do podatków. Pomimo niepewności związanej z Brexitem, liczba firm indyjskich działających w Wielkiej Brytanii wzrosła z 800 w roku budżetowym 2017-18 do 850 w roku budżetowym 2019-20, zatrudniając ponad 110 793 osoby.
Wielka Brytania jest największym europejskim źródłem przekazów pieniężnych do Indii i jest szóstym co do wielkości źródłem BIZ ze skumulowanymi inwestycjami kapitałowymi w wysokości 29,6 mld USD w okresie od kwietnia 2000 r. do września 2020 r., co stanowi około 6 procent całkowitych BIZ w Indiach w tym okresie.
REKLAMA
Sektor usług przyciągnął najwięcej BIZ, stanowiąc 10,15 proc. udziału w całości inwestycji z Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania jest już siódmym co do wielkości celem eksportowym dla Indii, a stosunki handlowe i inwestycyjne krajami są pomyślne. Handel dwustronny pomiędzy oboma krajami (eksport i import razem) wzrósł o 22,7 proc. w latach 2009-2010 do 13,1 mld USD w latach 20-2021, import z Wielkiej Brytanii wzrósł o 11 proc., podczas gdy indyjski eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł w tym okresie o 31 proc. Dzięki temu, że eksport do Wielkiej Brytanii rośnie znacznie szybciej niż import z tego kraju, Indie utrzymują nadwyżkę handlową z Wielką Brytanią od 2004 roku.
Wolny handel kwitnie
Raport przygotowany prze Deloitte podkreśla fakt, że doświadczenia Indii z innymi umowami o wolnym handlu są dobre. Indie uważają umowy o wolnym handlu za ważne narzędzie pobudzania handlu i inwestycji. Do tej pory podpisały ponad 18 umów handlowych, w tym z krajami ASEAN (Japonia, Korea, Singapur, Tajlandia, Sri Lanka, Malezja), krajami SAARC i krajami SAFTA.
"Indie należą do czołówki krajów azjatyckich z największą liczbą umów o wolnym handlu, zarówno tych obowiązujących, jak i będących przedmiotem negocjacji lub znajdujących się na etapie propozycji. Patrząc na niektóre główne umowy handlowe zawarte przez Indie, takie jak umowa o wolnym handlu ASEAN-Indie, umowa CEPA Indie-Japonia oraz umowa CEPA Indie-Korea, można zauważyć, że metal, tekstylia, maszyny, cement, rolnictwo oraz klejnoty i biżuteria to kluczowe sektory, w których w przeszłości wprowadzono koncesje taryfowe.
W wyniku tych umów handlowych nastąpił znaczny wzrost obrotów handlowych między Indiami a innymi krajami. Zgodnie z danymi Ministerstwa Handlu i Przemysłu, dwustronny handel między Indiami a innymi krajami członkowskimi SAFTA wzrósł z 6,8 mld USD w latach 2005-06 do 28,5 mld USD w latach 2018-19. W ciągu ostatnich 11 lat Indie podpisały tylko pięć umów o wolnym handlu, a od 2012 r. tylko jedną. To pozornie konserwatywne podejście można wyjaśnić faktem, że deficyt handlowy Indii z kilkoma głównymi partnerami handlowymi (Japonia, Korea i kraje ASEAN) wzrósł po tych umowach handlowych, co sugeruje rosnącą zależność importową od tych narodów.
REKLAMA
Większe powiązania
Z perspektywy Indii, umowa obejmuje zamiar promowania większych powiązań pomiędzy Indiami a ekosystemem usług finansowych Zjednoczonego Królestwa. Współpraca ta już się rozpoczęła, a wiodące banki brytyjskie są liderami w zakładaniu biznesu w Indiach. Zamiarem jest również zachęcenie przedsiębiorstw brytyjskich do inwestowania w indyjski sektor produkcyjny poprzez korzystanie z systemu zachęt związanych z produkcją. Indie będą również dążyć do zwiększenia wywozu innych towarów, których podaż, w ramach programu zachęt, jest znacznie zwiększona.
W ramach umowy handlowej Wielka Brytania będzie dążyć do obniżenia ceł na towary takie jak samochody i whisky oraz dostępu do rynku w obszarach obejmujących technologie cyfrowe i dane oraz usługi prawne (pod warunkiem wprowadzenia zmian regulacyjnych). Wśród najszybciej rozwijających się sektorów znajdują się chemikalia oraz leki i farmaceutyki, w których oba kraje dokonują ogromnych inwestycji i prawdopodobnie będą one kontynuowane w najbliższym czasie."
"Ponadto, sektory takie jak komunikacja i technologia oferują eksporterom z Wielkiej Brytanii znaczące możliwości wejścia na rynek indyjski. Wielka Brytania pragnie również zmniejszyć swoją zależność od Chin, co daje Indiom możliwość zwiększenia udziału w dostawach w kategoriach, w których Chiny są bardzo obecne: moda (w tym dodatki odzieżowe i obuwie), artykuły gospodarstwa domowego i meble, maszyny elektryczne i ogólne maszyny przemysłowe. Na podstawie umów zawartych ostatnio przez Wielką Brytanię z innymi krajami APAC (w tym z Singapurem i Japonią) można zauważyć, że kluczowe sektory obejmowały motoryzację, tekstylia, farmaceutyki, żywność i napoje, maszyny, chemikalia i rolnictwo. Zjednoczone Królestwo może być zainteresowane ustępstwami na podobne produkty w umowie o wolnym handlu z Indiami" - dodają analitycy Deloitte.
Czytaj także:
PolskieRadio24.pl/ PAP/ Deloitte/ mib
REKLAMA
REKLAMA