Reszczyński: na szaleństwo brukselskie związane z polityką energetyczną zgodzili się premierzy Tusk i Kopacz
- Handel emisjami, tzw. ETS, to bardzo sprytny sposób na to, aby zubożyć warstwy średnie i ubogie w UE i podporządkować sobie państwa narodowe. To mechanizm spekulacyjny, na którym zarabiają banki - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński. Gośćmi audycji byli też: Sławomir Jastrzębowski i Andrzej Rafał Potocki.
2022-01-15, 18:00
Goście PR24 mówili między innymi o wysokich cenach w Polsce i sposobach radzenia sobie z nimi przez rząd. Wojciech Reszczyński z radiowej Trójki i tygodnika "Sieci" zauważył, iż działania obecnego rządu różnią się od tych sprzed lat, gdy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL. Dodał, że na tzw. szaleństwo brukselskie związane z polityką energetyczną, czyli z odchodzeniem od węgla, zgodzili się premierzy: Donald Tusk i Ewa Kopacz.
"KE zdominowana przez EPL"
Sławomir Jastrzębowski z portalu "salon24.pl" wspomniał tutaj o tym, że ponad 400 stacji Lotosu zmieni szyld na MOL. Zbycie jest konieczne w warunkach unijnych przed zapowiadanym połączeniem Lotosu z Orlenem. Przypomniał, że taki wymóg postawiła Komisja Europejska, która jest zdominowana przez Europejską Partię Ludową, której przewodzi Donald Tusk.
- Ta sprzedaż ma się opłacać wszystkim, poniekąd jednak zostaliśmy do niej przymuszeni prawem unijnym. Saudyjczycy natomiast, będą nam dostarczać swoimi tankowcami ok. 30 proc. ropy i to znaczy, że w dużej części stajemy się niezależni od ropy z Rosji. Opozycja chętnie podnosi, że kapitał nie ma narodowości, MOL-em nie rządzi natomiast kapitał rosyjski - powiedział Sławomir Jastrzębowski.
REKLAMA
"Podszyte złą wolą kłamstwa"
Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci" i portalu "wpolityce.pl" zauważył z kolei, że to co mówi polska opozycja w sprawie między innymi zmiany szyldu części stacji Lotos, to "głupota" i podszyte złą wolą kłamstwa. W jego opinii, samo wejście Saudyjczyków na nasz rynek jest ciosem dla Gazpromu.
- Wejście Saudyjczyków do tej konfiguracji czyli do Lotosu jest jakimś elementem antyrosyjskości, działaniem przeciwko kapitałowi rosyjskiemu, a po drugie, Saudyjczycy, ta firma to najpotężniejsza firma na świecie, która posiada także nowoczesne technologie i to wpada właśnie w polskie ręce - powiedział Andrzej Rafał Potocki.
Czytaj także:
PKN Orlen podpisał z Saudi Arabian Oil Company długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej, zgodnie z którą zagwarantuje dostawy po połączeniu z Lotosem od 200 do 337 tys. baryłek dziennie. Szacuje się, że dostawy, już po połączeniu koncernu z Grupą Lotos, mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Wojciech Reszczyński z radiowej Trójki i tygodnika "Sieci", Sławomir Jastrzębowski z portalu "salon24.pl" oraz Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci" i portalu "wpolityce.pl"
Data emisji: 15.01.2021
REKLAMA
Godzina: 14:06
REKLAMA