Wzrost cen i wysoka inflacja. Dr Waldemar Kozioł wskazał czynniki takiego stanu rzeczy
- Pierwszym, podstawowym czynnikiem jest kwestia pandemii. Drugą, ważną kwestią jest to, że pomimo tego, że plony w zeszłym roku były wyższe, to jednak wciąż spadają globalne zapasy zbóż i to powoduje presję na rynku żywności. Kolejnym, istotnym czynnikiem są ceny energii - wymieniał na antenie Polskiego Radia 24 dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW, wyjaśniając przyczyny wzrostu cen oraz wysokiej inflacji.
2022-01-22, 12:26
Dane z Europy i Stanów Zjednoczonych wskazują, że świat zmaga się z nienotowaną od dekad inflacją. Coraz droższe są ceny gazu, żywności i paliwa. W USA inflacja w grudniu w ujęciu rocznym wyniosła 7 proc., co jest najwyższym poziomem od 1982 r. W Wielkiej Brytanii i Niemczech wzrost cen jest największy od 30 lat, w Holandii od wprowadzenia euro 20 lat temu. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w Polsce "inflacja w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc., licząc rok do roku (rdr)".
Podaż, a popyt
Dr Waldemar Kozioł wyjaśnił na antenie Polskiego Radia 24 przyczyny wysokiej inflacji, a także wzrostu cen. - Pierwszym, podstawowym czynnikiem jest kwestia pandemii, szczególnie okresy polockdownowe, czyli kiedy gwałtownie wzrasta popyt, kiedy gwałtownie wzrasta potrzeba pozyskiwania towarów i spotyka się z niedopasowanymi zdolnościami po stronie podaży - wskazał.
- Drugą ważną kwestią jest to, że pomimo tego, że plony w zeszłym roku były wyższe, to jednak wciąż spadają globalne zapasy zbóż i to powoduje presję na rynku żywności. Kolejnym istotnym czynnikiem są ceny energii. Pierwszym obszarem przyczyniającym się do takiego stanu rzeczy jest to, co się dzieje wokół polityki rosyjskiej. To jest to, co Rosjanie robili w Niemczech od lata, czyli ograniczanie zapasów gazu ziemnego, co w chwili obecnej odbija się problemami energetycznymi i wysokimi cenami energii - tłumaczył dr Waldemar Kozioł.
Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24, "składowych powodujących wzrost inflacji jest kilka". - Niektóre z nich będą działały w krótszym terminie, to głównie ceny energii [...] To również kwestie związane z tym, co robią rządy, w tym rząd Polski - bardzo sensownie. Wzrost cen energii jest czynnikiem kosztowym. Będzie bardzo silnie wpływał w drugim okresie na ceny innych towarów, gdzie koszt transportu jest bardzo istotny i tutaj umiejętne ograniczenie wzrostu kosztów poprzez politykę ograniczenia opodatkowania, przyczyni się do widocznego zahamowania wzrostu cen - mówił.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
- Eksperci: polskie firmy zaczęły inwestować, co jest dowodem wychodzenia z kryzysu
- O ile może spaść w Polsce inflacja? Zobacz wyliczenia ekspertów Goldman SachsIle wyniosła inflacja bez uwzględnienia cen żywności i energii? NBP podał dane za grudzień
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadził: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Waldemar Kozioł (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 22.01.2022
Godzina emisji: 11.06
PR24/nt
REKLAMA
Polecane
REKLAMA