Łoziński o inicjatywie prezydenta: na akcje przekonywania do szczepień jest już za późno
- Społeczeństwo już się utwierdziło i utwardziło w swoich postawach. Może by się tam jeszcze kogoś udało przekonać, ale to już trwa tak długo, że żeśmy się wszyscy mocno rozeszli - mówił w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). Gościem audycji byli także Dariusz Grzędziński ("Wprost") i Piotr Semka ("Do Rzeczy").
2022-01-26, 10:03
Prezydent Andrzej Duda zwołał na czwartek spotkanie ekspertów, poświęcone szczepieniom przeciwko COVID-19. Podczas spotkania każdy będzie mógł zapytać o sprawy związane ze szczepieniami. W nagraniu zamieszczonym na Twitterze prezydent przypomniał, że sam dwukrotnie przeszedł zakażenie koronawirusem. Powiedział, że na jego łagodny przebieg wpłynęło przyjęcie przez niego trzech dawek szczepionki. Spotkanie rozpocznie się w czwartek 27 stycznia o 18.00. Będzie transmitowane na kanałach Kancelarii Prezydenta w mediach społecznościowych. Pytania można przesyłać na adres e-mailowy infocovid@prezydent.pl.
Na antenie Polskiego Radia 24 inicjatywę prezydenta ocenił między innymi Bogumił Łoziński. Jak wskazał, "myślę, że na akcje przekonywania do tego, żeby się szczepić, jest już za późno". - Społeczeństwo już się utwierdziło i utwardziło w swoich postawach - zaznaczył. - Może by się tam jeszcze kogoś udało przekonać, ale to już trwa tak długo, że żeśmy się wszyscy mocno rozeszli - powiedział.
"Powinny być przywileje"
- Uważam, że to powinno iść raczej w kierunku pewnych regulacji prawnych - zauważył. - Jestem przeciwny przymusowi szczepień, ale trzeba się zastanowić nad tym, aby osoby zaszczepione mogły mieć jakieś przywileje - zaproponował. - Tych, którzy się nie zaszczepili, a nie są mocno sformatowani ideologicznie, może to przekonać do tego, że to będzie opłacalne - podkreślił.
Gościem audycji był także Dariusz Grzędziński, który - odnosząc się do słów przedmówcy, o tym, że jest za późno na rozmowę z antyszczepionkowcami - wskazał, że się z tym fundamentalnie nie zgadza. - Antyszczepionkowcy to ogromna grupa - podkreślił. - Prawie połowa, bez 2 czy 3 proc. - dodał.
REKLAMA
- Z nimi - może nie ze wszystkimi, ale z jakąś grupą - rozmawiać należy, komunikować się, ponieważ nie wszyscy z tych samych pobudek tej szczepionki do tej pory nie przyjęli - ocenił. - Wydaje mi się, że nawet jeśli gra miałaby się toczyć o 5-10 proc., to warto, żeby jeszcze tą drogą jakiegoś konsensusu iść - zaznaczył i dodał, że "czas na rozwiązania prawne, na obowiązek szczepień jeszcze przyjdzie". - Warto jednak równolegle prowadzić takie prace i nie zamykać się już w tym momencie na dialog - powiedział.
"Odrzucam tezę, że jest za późno"
Piotr Semka z "Do Rzeczy" podkreślił z kolei, że warto przekonywać do szczepień. - Ja sam to robię i z sympatią witam inicjatywę prezydenta. Odrzucam taką tezę, że jest na coś za późno - ocenił. - Nie wiemy, w jakim kierunku będzie się jeszcze rozwijać choroba - dodał.
- Są tacy, którzy już pocieszają nas, że powoli będzie się to wygaszało, ale już wiele razy słyszałem rozmaite optymistyczne komunikaty, więc nie ufam tego typu rzeczom - wskazał i dodał, że czeka, aż "rzeczywiście będą to konkretne efekty statystyczne".
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Eliza Olczyk
Goście: Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Dariusz Grzędziński ("Wprost"), Piotr Semka ("Do Rzeczy")
REKLAMA
Data emisji: 26.01.2022
Godzina emisji: 8.35
jb
Polecane
REKLAMA