"Jednostkowy przekrój dramatu historycznego Polski". Sylwetka i twórczość Józefa Mackiewicza

- To jest biografia nonkonformisty i outsidera, który ciągle zderza się z opinią publiczną i podejmuje niepopularne opinie wbrew woli większości - powiedział prof. Maciej Urbanowski. Tematem audycji była sylwetka oraz twórczość polskiego pisarza i publicysty Józefa Mackiewicza. 

2022-02-01, 13:37

"Jednostkowy przekrój dramatu historycznego Polski". Sylwetka i twórczość Józefa Mackiewicza
Członkowie redakcji dziennika "Słowo", od prawej strony: Bolesław Wit-Święcicki, Witold Tatarzyński, Józef Mackiewicz, Kazimierz Luboński, Hartung. Foto: Wacław Żyliński/NAC

Autor od dzieciństwa związany był z Wilnem, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, nie krył swojego wrogiego stosunku wobec Sowietów. Wyrokiem Armii Krajowej skazano go na karę śmierci za kolaborację z Niemcami, którego ostatecznie nie wykonano.

Zdaniem prof. Macieja Urbanowskiego biografia pisarza ukazuje "jednostkowy przekrój dramatu historycznego Polski". - To jest biografia nonkonformisty i outsidera, który ciągle zderza się z opinią publiczną i podejmuje niepopularne opinie wbrew woli większości - powiedział. Jak dodał, "Mackiewicz przez całe swoje życie znajdował się w sporze z dominującymi środowiskami i opiniami".

Historyk literatury polskiej wskazał, że działo się tak między innymi dlatego, że Józef Mackiewicz był wyśmienitym pisarzem, który świetnie władał piórem nie tylko w pozycjach publicystycznych. - Potrafił zająć wyraziste a równocześnie przekonujące stanowisko. Także w jego opowieściach i opowiadaniach widać, że był on świadkiem historii XX w. - wyjaśnił.

Gość audycji dodał, że Józef Mackiewicz "pisał z takiej perspektywy, z której w Polsce w tamtym czasie rzadko się pisało". Zaznaczył, że równocześnie twórca ten wykazywał "bardzo indywidualny sposób pisania o świecie, który był często trudny do podrobienia". - To był taki styl, który sięga do tradycji, a jednocześnie potrafi ją w charakterystyczny sposób ożywić i unowocześnić - wytłumaczył.

REKLAMA

- Oprócz dziennikarstwa i reportażu, Józef Mackiewicz to także wybitny powieściopisarz - szczególnie widać to w powieściach, w których jest mowa o jednostce uwikłanej w historię, walczącej z historią, a także o jednostce, która często staje się ofiarą ideologii, zwłaszcza totalitarnej, komunistycznej. O tym Mackiewicz potrafił świetnie i ciekawie, a także aktualnie pisać - powiedział gość audycji.

Posłuchaj
22:24 PR24_mp3 2022_01_31-22-07-36.mp3 Prof. Maciej Urbanowski o biografii Józefa Mackiewicza ("Towarzystwo Niepokornych"/Polskie Radio 24) 
Józef Mackiewicz zmarł 31 stycznia 1985 w Monachium.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

REKLAMA

Gość: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury polskiej)

Data emisji: 31.01.2022

Godzina: 22:06 

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej