"Sukces obydwu stron". Teresa Wójcik o porozumieniu z Czechami ws. Turowa

- Dobrze, że umowa została wynegocjowana. Mamy spokój ws. funkcjonowania dużego obiektu energetycznego, kilka tysięcy ludzi nie musi się martwić o swoje miejsca pracy, o ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę. Natomiast Czesi zyskali interesujące rozwiązania - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Teresa Wójcik. Unijny Trybunał Sprawiedliwości poinformował, że otrzymał wnioski Polski i Czech o zawarciu porozumienia w sprawie kopalni Turów.

2022-02-04, 22:52

"Sukces obydwu stron". Teresa Wójcik o porozumieniu z Czechami ws. Turowa
Praga otrzymała od Polski 45 mln euro w ramach porozumienia ws. kopalni Turów. Foto: Peteri/Shutterstock

Jest to równoznaczne z wycofaniem pozwu przez władze w Pradze. W najbliższych dniach można spodziewać się decyzji prezesa unijnego Trybunału Sprawiedliwości o wykreśleniu skargi Czech na Polskę z rejestru spraw. Wtedy przestaną być naliczane kary nałożone na polskie władze za kontynuowanie wydobycia węgla w kopalni Turów.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 umowa z Czechami gwarantuje wygaszenie konfliktu. - Umowa międzynarodowa jest rzeczą świętą. Nie ma takiej metody, która mogłaby odwołać to, co zostało podpisane przez obie strony. UE niejako jest tego gwarantem - powiedziała Teresa Wójcik.  

Zgodnie z zawartym porozumieniem Polska zobowiązała się do wypłaty rekompensat za szkody spowodowane wydobyciem w wysokości 45 milionów euro. Oprócz tego strona polska ma wybudować infrastrukturę chroniącą środowisko po czeskiej stronie granicy. Jedną z inwestycji będzie podziemny ekran chroniący przed odpływem wód gruntowych. - Jeśli strony zgodziły się na tę kwotę, to nie wypada zgłaszać do tego zastrzeżeń. Dobrze, że umowa została wynegocjowana, mamy spokój ws. funkcjonowania dużego obiektu energetycznego, kilka tysięcy ludzi nie musi się martwić o swoje miejsca pracy, o ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę. Dobrze się stało, jak się stało. To sukces obydwu stron - stwierdziła Wójcik.     

Czesi otrzymają również dostęp do danych z monitoringu wód i powietrza. Porozumienie zakłada też powołanie wspólnego funduszu, z którego będą finansowane małe projekty związane z ochroną środowiska. - Czesi zyskali interesujące rozwiązania. Przekazane przez PGE 10 mln euro ma służyć do wsparcia lokalnych projektów środowiskowych po czeskiej stronie - tłumaczyła Teresa Wójcik.  

REKLAMA

Trudne negocjacje 

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości poparła ten wniosek i nałożyła kary w wysokości pół miliona euro dziennie. Polski rząd podkreślał wtedy, że nie wstrzyma wydobycia, bo Turów wytwarza do 7 procent energii w kraju. 

Posłuchaj

Posłuchaj

Teresa Wójcik o porozumieniu z Czechami ws. Turowa (Północ - Południe) 23:42
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska informuje, że mimo zakończenia sporu naliczone od września kary muszą być zapłacone. Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że będą się odwoływać, domagać się ich anulowania i podejmą w tej sprawie działania prawne i polityczne.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: Północ-Południe

Prowadził: Piotr Wąż

Gość: Teresa Wójcik ("Tygodnik Solidarność", biznesalert.pl)

REKLAMA

Data emisji: 4.02.2022

Godzina emisji: 21.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej