Kożuszek: Komisji Europejskiej nie chodzi o reformę sądownictwa, tylko o zmianę władzy w Polsce

Kampania Komisji Europejskiej przeciwko Polsce zmierza nie do tego, żeby wprowadzić jakieś korekty w polskim systemie sądownictwa, tylko żeby zmienić w Polsce władzę. Słyszymy to coraz częściej i wydaje mi się, że taka intencja była od początku - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". O prezydenckim projekcie reformy Sądu Najwyższego, likwidującym Izbę Dyscyplinarną, mówili w "Debacie poranka" także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i dr Sebastian Gajewski z Instytutu Daszyńskiego.

2022-02-07, 10:03

Kożuszek: Komisji Europejskiej nie chodzi o reformę sądownictwa, tylko o zmianę władzy w Polsce
Prezydent złożył w Sejmie projekt ustawy reformującej Sąd Najwyższy. Zakłada on m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej. Foto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, instytucja badania niezawisłości i bezstronności sędziów oraz możliwość weryfikacji niektórych orzeczeń Izby Dyscyplinarnej - to główne założenia prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent Andrzej Duda przedstawił w czwartek propozycję zmian w ustawie o SN i innych ustaw. W piątek projekt wpłynął do Sejmu. W Polskim Radiu 24 mówili o tym publicyści: Jakub Pacan, dr Sebastian Gajewski i Maciej Kożuszek.

Jakub Pacan z Tygodnika "Solidarność" stwierdził, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej jest pewnym krokiem do przodu, dodał jednak, że nie wierzy, "żeby Komisja Europejska dała nam spokój". W jego opinii szybko znajdzie się szereg innych spraw, w których Polska będzie o coś oskarżana, co w zupełności wystarczy, by np. przeznaczone dla Polski środki finansowe z Funduszu Odbudowy dalej były blokowane.

To, że Polska chce się wybić na samodzielność w Unii Europejskiej, to się zderza z polityką niemiecką przede wszystkim i z pewnym projektem, który jest projektem ideologiczno-gospodarczym. Uważam, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej nie zakończy żadnego sporu. Tutaj Polska musiałaby być zupełnie spolegliwa - mówił Jakub Pacan.

Dr Sebastian Gajewski z Instytutu Daszyńskiego zauważył, że samo pojawienie się inicjatywy prezydenta nie dziwi, ale zaskakuje treść proponowanej ustawy, ponieważ nie rozwiązuje ona głównych problemów dotyczących sporu Polski z Komisją Europejską.

REKLAMA

- Będzie potrzeba bardzo dużo życzliwości ze strony Komisji Europejskiej - co zresztą, w określonych uwarunkowaniach politycznych, żeby była jasność, może nastąpić - (...), żeby uznała, że projekt prezydencki te problemy z Izbą Dyscyplinarną rozwiązuje. Ja zresztą, zarówno z powodów prawnych, jak i z powodów politycznych, nie wróżę wielkiej przyszłości temu projektowi. Nie ma za bardzo powodów, dla których opozycja miałaby go popierać (...), a z drugiej strony nie ma wielkich powodów, żeby całość obozu Zjednoczonej Prawicy chciała popierać ten projekt, co zresztą już widzimy w deklaracjach Solidarnej Polski - wyjaśnił dr Sebastian Gajewski.

Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" podkreślił, że w konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejską nie chodzi o to, żeby wprowadzić korekty w polskim sądownictwie, tylko żeby zmienić w Polsce władze. Słyszymy to coraz częściej, stwierdził, dodając, że taki plan był od samego początku.

- Problemem jest system całego sądownictwa, a nie tylko Izby Dyscyplinarnej. System sądownictwa jest dziś chaotycznie skonstruowany, mamy z jednej strony sędziów wybranych przez nową KRS, "starych" sędziów, którzy zdają się mylić swoją rolę z rolą aktywistów politycznych. W pewnym sensie jest to odpowiedzialność samych tych osób, ale jest to też odpowiedzialność rządzących, że do stworzenia tego chaosu się przyczynili, że ta sytuacja po prostu wymknęła im się spod kontroli - mówił Maciej Kożuszek.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Publicyści o prezydenckim projekcie reformy Sądu Najwyższego ("Debata poranka" / PR24) 22:42
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Goście: Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"), dr Sebastian Gajewski (Instytut Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska")
Data emisji: 07.02.2022
Godzina emisji: 08.35

PAP/PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej