"Plan budowy pozostaje aktualny". Jacek Sasin o elektrowniach jądrowych w Polsce
W dalszym ciągu aktualny pozostaje plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych w Polsce - powiedział w Waszyngtonie wicepremier Jacek Sasin. Podkreślił, że zawarta umowa z NuScale Power ma większe znaczenie dla gospodarki niż indywidualnych odbiorców.
2022-02-14, 21:03
KGHM podpisał w poniedziałek z NuScale Power umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR.
Podczas konferencji po podpisaniu umowy, minister aktywów państwowych mówił, że zgodnie z zapewnieniem ze strony NuScale, pierwszy reaktor w ramach podpisanej umowy mógłby zacząć funkcjonować w 2029.
Plan budowy dwóch elektrowni atomowych nadal aktualny
- Podobnie wygląda harmonogram, jeśli chodzi o firmę GE Hitachi i PKN Orlen - wskazał. Na początku grudnia ub. roku PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture ORLEN Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.
- Na dzisiaj nie przewidujemy, że te reaktory miałyby rozwiązać kwestie udziału energetyki jądrowej w miksie energetycznym. W dalszym ciągu aktualny jest plan budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych. W przypadku jednej z tych elektrowni proces jest już dość zaawansowany - powiedział Sasin.
Inwestycja w SMR
- Przewidujemy, że jeśli chodzi o energetykę jądrową, od 6 do 9 gigawatów, to będą te duże elektrownie jądrowe uzupełnione o komponenty dla firm. W tej chwili nie przewidujemy udziału SMR w zastępowaniu elektrowni, chociaż ta technologia bardzo szybko się rozwija - stwierdził szef MAP.
Pytany, jak umowa z NuScale wpłynie na indywidualnych odbiorców, Sasin wyjaśnił, że umowa ma większe znaczenie dla gospodarki niż dla indywidualnych odbiorów. - Dla nich większe znaczenie będą miały inwestycje w konwencjonalną energetykę jądrową, bo tu mówimy wprost o zastępowaniu elektrowni węglowych elektrowniami jądrowymi - powiedział wicepremier.
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński poinformował, że inwestycja w SMR ma pozwolić koncernowi na zastąpienie energii węglowej energią jądrową, co w efekcie zmniejszy emisję CO2. - Ta inwestycja pozwala nam by być samowystarczalnymi energetycznie w kontekście tej energii, którą potrzebujemy dla naszego cyklu energetycznego. To oznacza dla nas tańszą i czystszą energię - zaznaczył.
REKLAMA
- Jeśli w całości korzystalibyśmy z energii jądrowej dla naszego cyklu produkcyjnego, to jest nawet do 40 proc. tego, co emitujemy - oznajmił Chludziński.
Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. KGHM jako pierwszy wdroży SMR w Polsce.
PR24, akg
REKLAMA