"Zalegalizowanie narzędzia, które będzie coraz śmielej wykorzystywane". Karnowski o wyroku TSUE

- Generalnie jest to moment historycznie bardzo niewygodny. To jest zalegalizowanie narzędzia, które będzie, jeżeli patrzymy na doświadczenie ostatnich lat, coraz śmielej wykorzystywane - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski ("Sieci"). Gościem "Debaty dnia" był także Michał Wróblewski ("WP").             

2022-02-16, 20:15

"Zalegalizowanie narzędzia, które będzie coraz śmielej wykorzystywane". Karnowski o wyroku TSUE
Jacek Karnowski: zawężenie tego narzędzia mechanizmu warunkowości jest istotne. Foto: shutterstock.com/frantic00

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości, który uzależnia wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności. Sędziowie Trybunału uznali, że te przepisy są zgodne z prawem unijnym. Polska i Węgry domagały się zawieszenia mechanizmu, wskazując, że jest on uznaniowy i nie ma przewidywalnych kryteriów naruszeń, co daje szerokie pole do interpretacji.

Wyrok TSUE skomentował Jacek Karnowski. 

- Zawężenie tego narzędzia mechanizmu warunkowości jest istotne. Myślę, że Polska będzie się do tego odwoływała. To by wskazywało, że takie pierwsze uderzenie pójdzie na Węgry, bo tam najłatwiej wykazać takie oczywiste straty z racji tego, że system wykorzystywania funduszy unijnych nie jest tak przejrzysty jak u nas. W Polsce wszystkie ekipy pilnowały, żeby tutaj nie było żadnych podejrzeń - przypomniał. 

Defraudacja nie u nas 

Z kolei Michał Wróblewski podkreślił, że Polska zawsze należycie rozliczała się z funduszy otrzymanych z UE. 

REKLAMA

- Wedle Trybunału Sprawiedliwości UE te procedury związane z mechanizmem praworządności mogą być użyte tylko i wyłącznie wtedy, gdy wystąpił skutek w postaci nienależytego zarządzania finansami lub istnieje udowodnienie poważnego ryzyka powstania takiej sytuacji jak na Węgrzech - ocenił.

Publicysta "Wirtualnej Polski" przypomniał stanowisko wiceszefa MSZ. - Paweł Jabłoński, który widzi wszystkie strony tego sporu, jest kompetentny w tym co robi, mówi, że zapisy, które wynegocjował w grudniu 2020 roku premier Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli, zabezpieczają Polskę przed arbitralnym odbieraniem środków - zaznaczył.

Posłuchaj

Publicyści o wyroku TSUE cz.2 ("Debata dnia") 24:49
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Publicyści o wyroku TSUE cz.1 ("Debata dnia") 22:12
+
Dodaj do playlisty

Polska podkreśla również, że mechanizm warunkowości nie mieści w zakresie podstawy prawnej, bo punkt ciężkości jest położony na ocenę przestrzegania zasad praworządności, a nie na kwestie finansowe i ochrony budżetu.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja"Debata dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Goście: Jacek Karnowski ("Sieci"), Michał Wróblewski ("WP")

REKLAMA

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 18.06


kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej